اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی اهواز

http://www.ahvazccim.com
به روز شده در چهارشنبه ۹ تیر ۱۳۹۵ - ساعت ۱۱:۵۱ | English
صفحه اصلی | درباره اتاق اهواز | هیئت نمایندگان | هیئت رئیسه

راهنمای تجاری اهواز

راهنمای تجاری اتاق بازرگانی

 


میزهای تخصصی اتاق اهواز

 

گزارش عملکرد

فرصتهای سرمایه گذاری استان خوزستان

 فرصتهای سرمایه گذاری استان خوزستان 

آب و هوای اهواز

وضعیت آب و هوا


جمعه ۱۱ تیر ۱۳۹۵
Friday, 1 July , 2016

حدیث روز


امام صادق علیه السلام:
سنگهاى زیربناى اسلام سه چیز است: نماز، زکات و ولایت که هیچ یک از آنها بدون دیگرى درست نمى‏ شود.
(کافى جلد2، ص 18)


اتوماسیون اداری


سلیمانی مقدم در نشست تجلیل از صادرکنندگان نمونه عضو اتاق بازرگانی اهواز: توانسته ایم سهمی در توسعه اقتصادی استان و کشور داشته باشیم اما نتوانستیم به جایگاه واقعی خود برسیم


 

 
سلیمانی مقدم در نشست تجلیل از صادرکنندگان نمونه عضو اتاق بازرگانی اهواز:
توانسته ایم سهمی در توسعه اقتصادی استان و کشور داشته باشیم اما نتوانستیم به جایگاه واقعی خود برسیم
 
طی نشستی در محل اتاق بازرگانی اهواز، 8 تن از صادرکنندگان نمونه و فعالان صادراتی سال 91 استان خوزستان که عضو اتاق اهواز هستند، مورد تجلیل قرار گرفتند.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز، "عبدالرحمن سلیمانی مقدم" در ابتدای این نشست، با اشاره به اهمیت توسعه اقتصادی کشور از طریق صادرات، گفت: توسعه را از هر فعالیت اقتصادی بگیرند زوال آن فعالیت اقتصادی را رقم زده اند.
رئیس اتاق بازرگانی اهواز سرانه اقتصادی استان را 550 دلار عنوان کرد و افزود: زیبنده کشور و استان نیست که با این همه ظرفیت اقتصادی، سرانه اقتصادی اش این میزان پایین باشد. باید بیشتر تلاش کنیم زیرا ظرفیت توسعه بیش از این را داریم.
وی تصریح کرد: باید آسیب شناسی شود که چرا علیرغم همتی که داشته ایم و توانسته ایم سهمی در توسعه اقتصادی استان و کشور داشته باشیم اما نتوانستیم به جایگاه واقعی خود برسیم.
عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی ایران، به بازاریابی نامناسب و عدم پایبندی به تعهدات تجاری که بخشی از آنها ناشی از عوامل خارج از اختیار فعالان اقتصادی است اشاره کرد و این دو عامل را از علل ایجاد موانع در تجارت فرامرزی استان و کشور دانست.
سلیمانی مقدم با اشاره به عنوان اول عراق با دارابودن بیش از 19% از حجم کل صادرات کشورمان، عدم ثبات اقتصادی، ثبات قوانین و ثبات امنیتی قابل اعتماد آن کشور را مورد تأکید قرار داد و گفت: مشکلاتمان با عراق فراتر از سایر کشورها است از این رو باید صادرکنندگان برنامه ریزی مجدّانه ای برای صادرات به عراق داشته باشند و سعی کنند تمرکزشان را از عراق به سمت دیگر کشورها ببرند.
وی در ادامه، کمیسیون بازرگانی اتاق را مأمور تهیه گزارش موضوعی آسیب شناسی تجارت با عراق کرد و از صادرکنندگان خواست تا ارتباط خود را با کمیسیون مذکور تقویت نمایند.
رئیس اتاق اهواز در بخش دیگری از سخنان خود، از تعهد و تلاش اتاق بازرگانی اهواز در پیگیری مشکلات فعالان اقتصادی استان گفت و افزود: نمایندگان اتاق در جلسات مرتبط از جمله جلسات کارگروه توسعه صادرات استان، مسائل و مشکلات فعالان اقتصادی را به نحو مطلوبی انعکاس می دهند.
بحث تشکل های مربوط به صادرکنندگان نیز از دیگر موضوعاتی بود که عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی ایران، بدان پرداخت.
سلیمانی مقدم با بیان اینکه تشکل ها نقش محوری در حل مشکلات اعضاء خود دارند، نقش اتحادیه صادرکنندگان  را در حل مشکلات مربوط به صادرکنندگان حائز اهمیت دانست.
وی با تبریک مجدد به انتخاب شوندگان، ابراز امیدواری کرد: سالهای آتی، صادرکنندگان استان خوزستان در زمره صادرکنندگان برتر ملی بدرخشند.
"فرامرز احمدی نژاد" نیز، عزم صادرکنندگان در ایجاد حلقه اتصال بین صنعت و بخش خصوصی را خواستار شد و افزود: صادرکننده ما می تواند بخشی از فعالیتش را روی صنایع بومی استان که نقش مهمی در ایجاد اشتغال و توسعه بخش خصوصی دارند، متمرکز کند.
نائب رئیس اتاق بازرگانی اهواز تأکید کرد: صنایع زیادی در استان داریم که می توانند متناسب با خواسته های صادرکنندگان عمل کنند.
"عبدالرضا حرمتی" خزانه دار اتاق نیز، با بیان اینکه صادرکنندگان بازارها را به مراتب بهتر از تولیدکنندگان می شناسند، گفت: اگر صادراتمان بالا رفته پس تولیدمان هم می بایست بالا برود در حالیکه شهرکهای صنعتی ما در وضعیت مطلوبی نیستند.
وی تأکید کرد: موفقیت ما در صادرات کشور زمانی حاصل می شود که تولیدمان در وضعیت مناسب و اوج وضعیت خود باشد.
عضو هیأت رئیسه اتاق اهواز، از دو عامل: کیفیت کالای صادراتی و تلاش برای ارائه مزیتهایی افزون بر سایر عرضه کنندگان، بعنوان راهکارهای عملی برای جذب مشتریان خارجی، نام برد.
"صادق سواعدی" عضو هیأت مدیره اتحادیه صادرکنندگان اهواز نیز به نمایندگی از صادرکنندگان حاضر در جلسه، مسائل مربوط به صادرات استان را تشریح کرد.
وی مشکلات را به دو بخش مشکلات برون مرزی در محل بازارهای هدف و مشکلات درون مرزی تقسیم بندی کرد.
سواعدی، نبود یک متولی واحد که مشکلات را بررسی و پیگیری کند، مشکلات مربوط به علمکرد گمرک در بخش صادرات در مرزها، عدم تخلیه و بارگیری مناسب کالا در مرزها و عدم نظارت شهرداری بر عملکرد کارگران پایانه مرزی چذابه، وضعیت نامناسب جاده چذابه، خطرات مربوط به معاملات نقدی ناشی از عدم وجود بانک فیمابین دو طرف ایرانی و عراقی، تفاوت هزینه های وصولی از تجار مرز چذابه با تجار مرز شلمچه و مهران و نبود شورای حل اختلاف در محل پایانه مرزی، را از عواملی برشمرد که تأثیر منفی بر روند صادرات استان گذاشته اند.
عضو هیأت مدیره اتحادیه صادرکنندگان اهواز، در بخش مشکلات برون مرزی، به عدم انجام به موقع ثبت سفارش در طرف عراقی، بسته شدن زودهنگام مرز از جانب طرف عراقی در حالیکه محموله های صادراتی زیادی در طرف ایرانی متحمل شب خوابی می شوند و بطور کلی بالا بودن ریسک تجارت با عراق، اشاره کرد.
پیشنهاد برگزاری جلسه مشترک اتحادیه صادرکنندگان و اتاق اهواز جهت بحث در خصوص مسائل اتحادیه از دیگر موارد مطرح شده توسط سواعدی بود که مورد موافقت رئیس اتاق قرار گرفت.
در پایان، دبیر اجرایی اتاق اهواز نیز به علل عدم بررسی و رسیدگی مناسب به مشکلات مربوط به صادرات استان پرداخت و یکی از عوامل تأثیرگذار را، نحوه مدیریت بازارچه های مرزی دانست.
"داریوش امامی" راه حل بخشی از مشکلات صادراتی استان را، کارگروه توسعه صادرات و بخشی دیگر را مربوط به سفارتخانه های ج.ا.ایران در کشورهای هدف عنوان کرد.
در این جلسه از 8 تن از صادرکنندگان نمونه استانی عضو اتاق اهواز بر اساس عملکرد سال 1391، آقایان: "سیدمصطفی حجت نژاد"، "علیرضا بستانیان"، "منصور خنفری"، "علی چلداوی"، "مسعود کاظمینی"، "هادی سواری"، "علی طرفی"، "عدنان موسی پور"، با اهداء لوح تقدیر و هدیه ویژه تقدیر شد.
عدنان موسی پور نائب رئیس اتاق اهواز که سه سال متوالی بعنوان صادرکننده نمونه استان برگزیده می شود، در اقدامی خیرخواهانه، هدیه خود را به مرکز نگهداری شبانه روزی کودکان معلول "شاکرین" اهواز، اهداء کرد.
گفتنی است پیش از این نیز در آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه و گرامیداشت روز ملی صادرات که در تاریخ 15 آبان در محل سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان برگزار گردید، در مجموع از 20 صادرکننده نمونه و فعال صادراتی سال 91 استان تقدیر بعمل آمد./ف ج
تهیه گزارش: سیده فرخنده جلالی
 


تاریخ : شنبه ۲ آذر ۱۳۹۲