توسعه صادرات از مرزهای خوزستان نیازمند توجه بیشتر است


رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز به بروز مشکلات متعدد پیش آمده برای تجار مستقر در مرزهای استان به واسطه توقیف برخی کالاها مبنی بر ظن قاچاق اشاره‌کرد و گفت: توسعه صادرات از مرزهای استان با هماهنگی بین بخشی و توجه بیشتر دستگاه‌های اجرایی مرتبط محقق خواهد شد.

شهلا عموری در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان اظهارداشت: علاوه بر اینکه زیرساخت‌های صادراتی کالا در مرزهای استان نیازمند توجه هستند، باید هماهنگی بهتری در بین متولیان این حوزه ایجاد شود.

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان یادآورشد: توقیف کالاهای صادراتی به گمان قاچاق، در صورتی که تشریفات گمرکی آنها طی شده است؛ همواره عاملی برای مانع تولید و توسعه تجارت خارجی در استان محسوب می‌شود.

وی بیان‌داشت: بخش خصوصی به هیچ‌وجه مخالف اجرای قانون نبوده و نیست اما انتظار می‌رود که از ایجاد موانع برای توسعه صادرات نیز جلوگیری شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز از صادرات به‌عنوان پشتوانه تولید نام‌برد و گفت: برای تحقق این امر، تجار تلاش‌های زیادی به منظور حضور در بازارهای هدف انجام می‌دهند و نباید اجازه داد که برخی از این ناهماهنگی‌ها مانند توقیف کالا به ظن قاچاق برای ورود ارز به داخل کشور مانع ایجاد کند.

عموری بیان‌داشت: روزانه موارد متعددی از مشکلات پیش آمده در مرزها به اتاق بازرگانی گزارش می‌شود که انتظار می‌رود دستگاه‌های اجرایی مربوطه نسبت به رفع آنها اقدام کنند.

مرزهای تجاری و مسافری چذابه و شلمچه و مرز دریایی خرمشهر از تیرماه ۱۳۸۲ پس از سرنگونی رژیم بعثی عراق برای صادرات کالا و در مهرماه همان سال برای عزیمت کاروان‌های زیارتی عتبات عالیات  به صورت رسمی بازگشایی شدند.

مرزهای مسافری چذابه و شلمچه از سال ۱۳۹۲برای عزیمت کاروان های زیارتی اربعین به مدت یک ماه به صورت ویژه باز هستند تا زائران بتوانند با شرایط آسانی در کنگره بین المللی اربعین در کربلای معلا حضور یابند.

 اربعین سال گذشته به علت پیامدها و مخاطرات ناشی از شیوع ویروس کرونا ، عزیمت زائران اربعین به شهرهای مقدس عراق ممنوع شد.
 

صحن شورا 12:28:11 _ 00/02/18 22:30