اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

قلعه ارجان

قلعه ارجان بهبهان در زمان ساسانیان و برای دفاع در برابر هجوم اقوام عرب در قسمت شمال غربی بهبهان توسط آریابرزن که در زبان رومی آریوبرزن گفته می شود ساخنه شد . قلعه ارجان در شهرستان بهبهان واقع شده است . « پل آمير » نويسنده کتاب خداوند الموت درباره ارجان مى ‌نويسد : « قلعه ارجان بالاى کوهى سنگلاخ بنا شده است .

قلعه در مرتفع‌ ترين قسمت کوه متکى به يک تخته سنگ بزرگ ساخته شده و آب باران از همان تخته ‌سنگ وارد انبار هاى قلعه مى ‌‌‌گرديده و آنها را پر مى ‌‌کرده است . »اسلوب ساختمان برج‌ ها از قلاع رومى اقتباس شده و به شکل مکعب مى ‌باشد . صحن قلعه ارجان نسبتاً وسيع است و از طرف صحن سه طبقه حجره يکى بالاى ديگرى ديده مى‌ شود و تمامى حجره‌ ها داراى طاق چند شاخه معروف به طاق رومى مى ‌باشند .

این قلعه در شمال شرقی بهبهان واقع شده و نام خود را از این شهر بسیار مهم گرفته است. آن قلعه در حدود 5 کیلومتری ارجان قدیم و 15 کیلومتری بهبهان فعلی واقع شده است .

از بهبهان و کارخانه سیمان که بگذری پس از ورود به کوه های زاگرس و عبور از تنگ تکاب و سد مارون می توان این کوه را دید . این کوه در کوه های هم جوارش تک است و دامنه گردی داشته و رأس آن دیواره ای بلند و غیر قابل عبور دارد که از خصوصیات منحصر به فرد بری شکست ناپذیری آن بوده است .

در حال حاضر این کوه در میان آب های پشت دریاچه مارون واقع شده است و به خوبی از روی سد پیدا ست اما امکان دسترسی و صعود به آن برای افراد عادی ممکن نمی باشد مگر با تجهیزات مناسب کوهنوردی. این قلعه متعلق به فرقه اسماعیلیه بوده که در زمان شیخ حسن صباح وظیفه کنترل و حکمیت فرقه اسماعیلیه را در بلاد فارس و خوزستان به عهده داشته است .

 

موقعیت مکانی(کلیک کنید)