آرامستان لهستانی ها

در میدان بارفروشان سابق به قبرستانی تاریخی برمی‌خورید که به گورستان ارامنه اهواز شهرت دارد.این قبرستان پر رمز و راز به عنوان یکی از دیدنی های اهواز محسوب می‌شود که با هماهنگی قبلی می‌توان از آن بازدید کرد و با تاریخ پر فراز و نشیب این شهر جنوبی بیشتر آشنا شوید.

ارمنی‌های بسیاری در گورستان ارامنه اهواز دفن شده‌اند و اکنون می‌توان تنها قبوری را در آنجا دید که با صلیب‌های بزرگ و کوچک زیادی زینت بخشیده شده‌اند و نماد این قبرستان شناخته می‌شوند.

بر روی سنگ قبرهای این گورستان به زبان ارمنی حکاکی‌های صورت گرفته و اطلاعاتی کلی از آن شخص را در معرض دید همگان قرار می‌دهد، قبرهایی سفید رنگ و برجسته که روزگار بر آن‌ها گرد فراموشی نشانده و تنها یادگار افرادی است که روزی در این دنیا می‌زیسته‌اند. با وارد شدن به این قبرستان با فضایی مواجه می‌شوید که در عین سادگی طراحی شده و تمام قبور یک به یک در کنار هم قرار گرفته‌اند و دیواری بلند کل گورستان را احاطه کرده است.

در بعضی ایام سال و یا سالگرد فوت اشخاص مهم ارمنی‌های اهواز در آنجا دور هم گرد می‌آیند و یاد اموات را گرامی می‌دارند و یک روحانی ارمنی برای آن‌ها سخنرانی می‌کند.

در کنار گورستان ارامنه اهواز قبرستان لهستانی‌ها نیز به چشم می‌خورد که یادگار مهاجرانی است که در دوران جنگ جهانی پا به ایران گذاشتند و در استان‌های مختلف همچون خوزستان ساکن شدند و برگی دیگر از دفتر زندگی خود را در ایران رقم زدند. گاهی اوقات توریست‌های خارجی لهستانی و ارمنی نیز از آنجا دیدن می‌کنند و به تاریخ این گورستان پی ‌می‌برند.

امروزه این گورستان به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی اهواز شناخته می‌شود که در تورهای اهوازگردی مورد بازدید قرار می‌گیرد و به مردم معرفی می‌شود.

موقعیت مکانی(کلیک کنید)