امامزاده حیدر (ع) بهبهان


آشنایی با بقعه امامزاده حیدر (ع) در بهبهان


امامزاده حیدر بن موسی جعفر الکاظم علیه السلام در بهبهان از فرزندان امام موسی کاظم عليه السلام هفتمین پیشوای شیعیان جهان می باشد. در کتابهاي تاريخي از اين امامزاده واجب التعظيم معمولا با القابي چون اميرحيدر و امامزاده حيدر و يا آقاپيرحيدر و گاهي نيز با لفظ حيدر بن موسي بن جعفر ياد مي شود. همچنين از ايشان بنام امير حيدر بن موسي کاظم يا امامزاده حيدر فرزند بدون واسطه حضرت موسي کاظم عليه السلام و برادر حضرت فاطمه معصومه نام برده مي شود.

به قول از کتاب بقعه متبرکه و همچنين روزنامه قدس (مورخ ۲۹/۱/۸۰ )قول مشهور اين است امامزاده حيدر فرزند امام موسي کاظم عليه السلام از همراهان احمد بن موسي معروف به شاه چراغ بودند و به همراه برادرانش در سال ۲۰۱ تا ۲۰۳ عازم ايران شده است. همچنين در خود آستان مقدس دو اثر تاريخي و زيبا موجود است. اثر پاي مبارک ايشان که اثر ضربه زدن با بيل و قطع انگشت مبارک آن حضرت در آن نمايان است و در همين اثر ، نشان خاتم مبارک ايشان که به خط کوفي نوشته شده حيدر بن موسي بن جعفر نيز موجود مي باشد.

بنای اولیه آستان مربوط به سال ۷۳۷ (ه.ق) بوده و بعدها در سال ۱۳۴۹ توسط هیات امناء وقت تجدید بنا شده است.  بنای آستان متشکل از حیاط بزرگ ، صحن مطهر،روضه منوره ، سالن حضرت فاطمه زهرا (س)، مسجد امامزاده حیدر عليه السلام ، سالن جدید امام حسن مجتبی (ع) در دوطبقه ، گنبد و ۴ گلدسته مي باشد که از معماری منحصر به فرد اسلامي ايراني برخوردار است.

 

موقعیت مکانی(اینجا کلیک کنید)

منبع:amir-heydar.ir