آرامگاه بشیر نذیر در بهبهان

 


آرامگاه بشیر نذیر بهبهان


می گویند بهبهانی ها قبل از حمله اعراب اغلب یهودی بوده اند و شاهد این مدعا همین مقبره بشیر و نذیر است که هنوز هم بهبهانی ها شنبه ها ( که روز تعطیل مذهبی یهودی هاست ) آنجا می روند . حالا این خصومتی که با اسرائیل بطور اخص و با یهودی ها بطور اعم در سالهای اخیر در ایران پدید آمده است باعث شده است که این اثر تاریخی ارزشمند مورد بی مهری قرار بگیرد و حتی نام آن بصورت مختصر :

آرامگاه برادران بشیر نذیر یهودی در حومه شهر بهبهان = ارجان = ارگان سابق

در حومه جنوبی  شهر بهبهان ودر نزدیکی کوی ذوالفقاری  آرامگاه دو گانه ای وجود دارد  بنام بشیر و نذیرکه قبر  دو تن از خاخام‏هاى  یهود مى‏باشند. این محل اکنون دیگر حالت زیارتگاه ندارد بلکه بصورت محلی تفریحی برای مردم بهبهان در آمده است .

 البته اطلاع دقیقی از این مقبره و پیشینه آن در دست نیست گویا  بشیر و نذیر  نام دو برادر بوده است است که  جزء سرداران قوم بنی اسرائیل هستند که درزمان قدیم در بهبهان ساکن بوده اند . و از نوع معماری و اطلاعات موجود مشخص است کهاین مقبره به سبک قوم بنی اسرائیل ساخته شده و از قدیم  در روزهای شنبه به رسم قوم یهود  محل تفریح مردم بهبهان خصوصاً  در فصل بهار بوده است . روایتی هم وجوددارد که می گوید: این مقبره تاریخی مربوط به دو برادر بنام های "  بشیر و نذیر بوده که گویا خا خام های یهودی بوده اند ( به روحانی دین یهود  خاخام می گویند ).

بنا وبقعه تاریخی بشیر و نذیر دو تن از مقدسین و حاخام های یهودی مربوط به دوره صفوی است و در بهبهان، بلوار بشیر ونذیر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۲۳۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

موقعیت مکانی(اینجا کلیک کنید)