قلعه باستانی قلعه رستم(شیخ سلیمان)

قلعه رستم گتوند از آثار تاریخی دوره ساسانی بخشی از هویت فرهنگی و تاریخی ایران بوده كه با جاذبه دیدنی و منحصر به فرد توجه گردشگران را به خود جلب كرده است.

قلعه رستم در شمال شهر گتوند و ساحل غربی رودخانه كارون واقع شده است ، مصالح این بنا از سنگ و ملات گچ بوده و با ایجاد برش در بستر صخره ای با اتاق های متعدد، طویلترین دیواره و برج و باروی دفاعی در عهد باستان بوده كه با انبارها و دیوارهای دفاعی با بهره گیری از شكل طبیعی صخره بنایی منحصر بفرد است. این قلعه كه بنای آن نمادی از استحكامات حفاظتی دوران باستان است استراتژیك بودن خوزستان را در دوران گذشته نشان می دهد.
قلعه رستم به همراه دیوار و قلعه دفاعی متصل به آن در ساحل شرقی كارون در واقع دژی در منتهی الیه جلگه خوزستان و در كنار یكی از ایل راه های اصلی ارتباطی جلگه خوزستان به كوهستان زاگرس و فلات مركزی ایران و راه مالرو منتهی به شهركرد و اصفهان بوده است.
این قلعه بر مسیر عبور عشایر و كاروان ها در این منطقه كنترل داشته و پل بند قلعه رستم و نهر جوبند در دوران ساسانی و پس از آن اهمیتی بسیار داشته است.
این استحكامات بی نظیر واقع در دریاچه سد تنظیمی گتوند در كنار بقایایی چون آسیاب های راك، بقعه شاه سلیمان (شیخ سلیمان) و بقایای به زیر آب رفته گلوگردها، پل بند قلعه رستم، برد اژدها و راه سنگ فرش مجموعه ای منسجم و با اهمیت تاریخی و گردشگری می باشند كه نیازمند توجه ویژه هستند.
آرامگاه قیصر امین پور شاعر معاصر ، امامزاده محمدبن زید(ع)، دریاچه و سد تنظیمی گتوند و سد بزرگ گتوندعلیا، ساحل رودخانه كارون،پارك جنگلی، دره و آبشارهای پل پرزین ، تپه باستانی چغا، دره انار ،باغ های مركبات در 2 بخش مركزی و عقیلی، سایت پروازی پاراگلایدر،نهر پادشاهی،گور دخمه های كوه طبل خانه در كنار سد تنظیمی،سه پولو، بند بهمن، قلعه های تاریخی شهرسماله و روستای آبیدعلیباز از جاذبه های تاریخی و گردشگری شهرستان گتوند هستند.
شهرستان تاریخی گتوند در شمال استان خوزستان با 74 هزار نفر جمعیت دارای 2 بخش مركزی و عقیلی و پنج شهر گتوند، صالح شهر ، تركالكی ، سماله ، جنت مكان و نیز 45 روستا می باشد.

 

موقعیت مکانی (اینجا کلیک کنید)