اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

بقعه متبرکه محمدبن زید گتوند

بقعه متبرکه محمدبن زید یکی از اماکن زیارتی ، سیاحتی در دامنه رشته کوههای زاگرس در منطقه عقیلی شهرستان گتوند میباشد که سالانه شاهد حضور بسیار زیادی از عاشقان اهل بیت جهت زیارت  در این محل میباشد. بقعه متبرکه امام زاده محمدبن زید به علت پوشش زیاد درختان کنار (صدر)  و فضای سبزی که بخصوص در زمستان و بهار در اطراف ان بوجود می اید فضایی بسیار زیبا و دیدنی در آنجا خلق می نماید.

امام زاده محمدبن زید در راه مبارزه با خلفای غاصب عباسی و خونخواهی جد بزرگوارش امام حسین ع و  شهدای کربلا ، اواره شهر وبیابان می شود و مدت زیادی مخفیانه سپری می کند ، در نهایت نیز از سوی مامورین حکومت جور شناسایی شده و به شهادت می رسد.

بارگاه مطهر امام زاده محمدبن زید پیوسته مامن عاشقان بوده و مردم از راه های دور و نزدیک به زیارت او می ایند. بقعه امام زاده محمدبن علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب ع در ۵ کیلومتری شهر ترکالکی در بخش عقیلی از توابع شهرستان گتوند واقع است .

بقعه در دامنه کوه و کنار دره ای ساخته شده و در جوار مرقد شریف در دل کوه چشمه ای وجود دارد که مردم آن را از کرامات این امام زاده می دانند.

این بقعه شریف همواره مورد توجه بزرگان و علما از جمله شیخ محمد تقی شوشتری و ایت الاه آل طیب و دیگران بوده است ، محمدبن زید از راویان و محدثین بزرگ بوده و روایاتی از وی در کتب شیعه نقل شده است.

در سالهای اخیر محوطه سازی و زیباسازی حرم مطهر این امام زاده از سوی اداره اوقاف و امور خیریه خوزستان انجام شده و منظره با شکوه حرم ایشان از دوردست نمایان است.

 

منبع: https://www.khoorna.com

موقعیت مکانی(اینجا کلیک کنید)