اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

هوای پنج شهر خوزستان بار دیگر در وضعیت خطرناک قرار گرفت

اجتماعی چهارشنبه 24/Farvardin/1401 10:15

در پی ورود توده جدید گرد و غبار به خوزستان، شاخص کیفی هوای پنج شهر این استان در وضعیت خطرناک قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز به نقل از  ایرنا سامانه پایش کیفی هوای کشور ساعت ۹ روز چهارشنبه شاخص کیفی هوای اهواز را ۴۶۹، آبادان ۴۸۱، بندرامام ۵۰۰، شادگان ۵۰۰ و ماهشهر ۵۰۰ در شرایط خطرناک اعلام کرده است.

در همین زمان شاخص کیفی هوای رامشیر ۲۴۳ در شرایط بسیار ناسالم، شاخص کیفی هوای شهرهای دزفول ۱۵۳ و سوسنگرد ۱۶۹ در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها و شاخص کیفی هوای اندیمشک ۱۳۴، بهبهان ۱۰۴ و شوشتر ۱۱۸ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش شده است.

همچنین اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به وقوع پدیده گرد و غبار در ۱۳ شهر استان، اعلام کرد در ساعت ۹ امروز میزان گرد و غبار با اندازه ۱۰ میکرون، در شهرهای آبادان ۲۵۴، اندیمشک ۱۸۳، اهواز ۳۹۸، ایذه ۱۷۵، بندر امام ۹۹۱، بهبهان ۱۷۱، خرمشهر ۳۵۹، دزفول ۶۵۹، رامشیر ۷۰۸، سوسنگرد ۱۷۱، شادگان ۴۴۰ و ماهشهر ۹۰۱ میکروگرم برمترمکعب است. حدمجاز غبار در هوا ۱۵۰ میکروگرم برمترمکعب است.

هواشناسی خوزستان دیروز با صدور اطلاعیه سطح نانجی، نسبت به تشکیل توده گرد و خاک روی کشور عراق و تاثیر آن ابتدا بر مناطق غرب و سپس مناطق مرکزی، شمال، جنوب غرب و جنوب استان از اواخر وقت سه شنبه تا بعدازظهر چهارشنبه هشدار داده است.

کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوای خوزستان نیز روز چهارشنبه (امروز) مهدکودک‌ها، پیش دبستانی‌ها و دبستان‌های ۱۰ شهرستان را در نوبت صبح امروز تعطیل اعلام کرد.

شاخص AQI که برای سنجش کیفیت هوا به کار می‌رود، نشان می‌دهد هوای اطراف چقدر تمیز یا آلوده است و این حد از آلودگی چه اثراتی ممکن است بر سلامت افراد داشته باشد.

این شاخص بر اثراتی متمرکز است که افراد ممکن است چند ساعت یا چند روز بعد از تنفس در این هوا با آنها روبه رو شوند.

بر اساس این شاخص، از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک یا سبز، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول یا زرد، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس یا نارنجی، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه یا قرمز، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم یا بنفش و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک یا ارغوانی تعیین شده است.

در شرایط هوای ناسالم همه افراد در صورت قرار گرفتن درازمدت در معرض هوای با این شدت آلودگی ممکن است دچار علایم تنفسی شوند.همچنین افراد گروه حساس ممکن است دچار پیامدهای بیشتری شوند.

شرایط بسیار ناسالم بیانگر هشدار درباره بروز وضعیت اضطراری بهداشتی است و با احتمال بیشتر سلامت همه جمعیت به خطر می‌افتد. شرایط هوای خطرناک نیز نشان‌دهنده وضعیت اضطراری هشدار بهداشتی است و همه افراد ممکن است دچار پیامدهای بهداشتی وخیم شوند.