اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

تداوم گرد و غبار شدید در خوزستان

اجتماعی سه شنبه 03/Khordad/1401 11:10

 اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان تداوم گرد و غبار شدید در ۱۶ شهرستان را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز به نقل از  ایرنا غلظت گرد و غبار با اندازه ۱۰ میکرون (PM۱۰) در ساعت هشت صبح سه شنبه در شهرستان‌های آبادان ۹۴۳، امیدیه ۲ هزار و ۳۳۹، اندیمشک ۲ هزار و ۴۸۱، اهواز یک هزار و ۹۸۵، بندر امام یک هزار و ۵۷۳، بهبهان ۲ هزار و ۳۶۴، حمیدیه یک هزار و ۲۰۱، رامشیر ۲ هزار و ۵۵۴، دشت آزادگان یک هزار و ۶۵، شادگان یک هزار و ۵۸۷، شوش یک هزار و ۸۰۰، شوشتر ۲ هزار و ۸۰۸، گتوند یک هزار و ۹۸۰، ماهشهر یک هزار و ۶۷۳، مسجدسلیمان ۲ هزار و ۱۶۹ و هندیجان ۲ هزار و ۲۵۲ میکروگرم برمترمکعب است.

حد مجاز غبار در هوا ۱۵۰ میکروگرم برمترمکعب است.

در آمار اعلامی این اداره کل، وضعیت آلودگی هوا در برخی شهرستان‌ها همچون خرمشهر، دزفول، ایذه و کارون مشخص نشده است.

خوزستان از شب گذشته با طوفان شدید گرد و خاک مواجه بوده که تعطیلی سراسری مدارس و ادارات استان را در روز سه شنبه (امروز) به دنبال داشته است. چنانکه غلظت گرد و غبار در حمیدیه در ساعت ۲۰ دیروز به ۱۰ هزار، در اهواز به هفت هزار و ۱۴۳، در شادگان به هشت هزار و ۳۳۵  و شوشتر به پنج هزار میکروگرم برمترمکعب رسید.

هواشناسی خوزستان، گرد و غبار محلی و وزش باد شدید از اواسط وقت دوشنبه تا روز سه شنبه، همچنین وقوع گرد و غبار با منشاء کشور عراق از امروز تا روز چهارشنبه را پیش بینی کرده است.

خوزستان در چند ماه اخیر با توده‌های متعدد گرد و غبار با ماندگاری بالا روبه رو شده که هواشناسی، منشاء بیشتر آنها را کشورهای عراق و سوریه اعلام کرده است.

پیش از این نیز، کارگروه شرایط اضطراری آلودگی هوای خوزستان در پی گرد و غبار شدید روز ۲۷ اردیبهشت مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات سراسر استان را تعطیل اعلام کرد.

همچنین به دلیل تداوم گرد و غبار ۲۸ اردیبهشت امتحانات مدارس هفت شهرستان شمالی (به جز پایه نهم) را لغو کرده و ۲ ساعت دورکاری برای ادارات در نظر گرفت.