اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

عشایر از برپایی چادر و تعلیف دام در حاشیه رودخانه‌های خوزستان خودداری کنند

اجتماعی چهارشنبه 05/Mordad/1401 12:41

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در پی هشدار هواشناسی برای پیشگیری از خسارات احتمالی بارندگی های موسمی هند ازعشایر منطقه خواست از برپایی کمپ ، چادر و چرا یا تعلیف دام در حاشیه رودخانه های استان خودداری کنند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان جواد سلطانی کاظمی در نشست مدیریت بحران در بخش کشاورزی استان با توجه به هشدار هواشناسی درخصوص توده هوای مونسون هند و احتمال جاری شدن سیل، رعد و برق، تندباد و طغیان رودخانه های دایمی و فصلی طی روزهای پنجم تا ۱۱ مرداد ماه سال جاری توصیه هایی به بهره برداران بخش کشاورزی ارایه کرد.

وی از کشاورزان خواست نسبت به جمع آوری پمپ های آب و تجهیزات سامانه‌های های نوین آبیاری در حاشیه و بستر رودخانه ها در اسرع وقت اقدام کنند و دامداران نیز نسبت به مقاوم و ایمن سازی جایگاه دام کارهای لازم را انجام دهند.

سلطانی کاظمی با اشاره به احتمال خسارت جدی به گلخانه ها و باغ ها از گلخانه داران و باغداران نیز خواست اقدامات لازم در خصوص مقاوم سازی سقف وساختار گلخانه ها و تاسیسات باغ ها انجام و برای جبران خسارات احتمالی نسبت به بیمه زراعت و باغات خود اقدام نمایند.

وی با بیان اینکه حسب اعلام صندوق بیمه کشاورزی ، دفاتر بیمه کشاورزی در روز جمعه هفته جاری فعال هستند از دامداری ها ، زنبورداران و مرغداران نیز که هنوز اقدام به بیمه نکرده اند خواست سریعاً با مراجعه به دفاتر بیمه جهت بیمه نمودن دام ، طیور و زنبورعسل خود اقدام کنند.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان همچنین از زنبورداران خواست  کندوهای خود را از مسیرحاشیه رودخانه ها و محل های احتمالی وقوع سیلاب در حاشیه دره ها و کوه ها به مکان امن منتقل کنند.

سلطانی کاظمی با اشاره به ایمن سازی تابلوهای برق ایستگاه های پمپاژ و تاسیسات برقی مرتبط با آن از جمله کابل های برق از پیمانکاران پروژه های زیربنایی آب و خاک درخواست کرد جهت ایمن سازی کارگاه ها، نگهداری مناسب از مصالح همچنین فاصله گرفتن ماشین آلات اجرایی از مسیر رودخانه ها و مسیل ها و نگهداری در جای ایمن ،بررسی وضعیت کالورت ها و زیر گذرها و رفع انسداد احتمالی آن ها ، مقاوم سازی سایبان های فیلتراسیون  و ایستگاه های پمپاژ اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه  را انجام دهند.

به گزارش ایرنا اداره کل هواشناسی خوزستان نسبت به نفوذ توده موسمی مونسون هند، افزایش رطوبت و شرجی، وقوع رگبار همرفتی، رعد و برق و وزش تندباد لحظه‌ای از امروز چهارشنبه تا سه‌شنبه هفته آبنده ۱۱ مردادماه هشدار سطح نارنجی  صادر کرده است.

همچنین اداره کل مدیریت بحران خوزستان نسبت به نفوذ توده هوای موسمی مونسون هند، افزایش رطوبت و شرجی، بالا بودن ضریب ناپایداری، وقوع رگبار همرفتی، رعد و برق و وزش تندباد لحظه‌ای از پیش از ظهر چهارشنبه تا اواخر وقت سه شنبه هفته آینده (۵ تا ۱۱ مرداد ۱۴۰۱) به ویژه در مناطق مستعد و کوهستانی شمال شرق، شرق و جنوب شرق خوزستان هشدار داده و با صدور اخطار آماده باش کامل اعضای ستاد مدیریت بحران را اعلام کرده است.