اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

گردش مالی در قاره آفریقا به طور متوسط هزار میلیارد دلار است

اتاق اهواز شنبه 07/Aban/1401 11:34

 رییس اتاق مشترک ایران و آفریقا گفت: کشت فرا سرزمینی مدتی است در کشور مطرح شده و تجار ما می‌توانند با توجه به میزان بالای بارش در قاره آفریقا کشت محصولات کشاورزی را در این قاره انجام دهند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز مسعود برهمن روز سه‌شنبه در همایش آشنایی با فرصت‌های تجاری قاره آفریقا در اهواز بیان کرد: گردش مالی در قاره آفریقا به طور متوسط هزار میلیارد دلار است و ۱۵ درصد کره زمین مربوط به این قاره بوده و ۳۰ درصد معادن دنیا در این کشورها قرار دارد.

وی گفت: ۹۰ درصد الماس و ۶۵ درصد طلای دنیا در این قاره قرار دارد.

برهمن ادامه داد: اروپا و آمریکا در این قاره بیشتر چپاول کرده‌اند، و در مقابل منابع و سنگ های ارزشمندی که دریافت می‌کنند تنها کالا می دهند.

رییس اتاق مشترک ایران و آفریقا با اشاره به اینکه بیشتر کشورها در این قاره در حال سرمایه گذاری هستند بیان کرد: چین تصویب کرده که ۳۰۰ میلیون نفر از جمعیت خود را به قاره آفریقا بفرستد.ظرفیت بالایی در این قاره وجود دارد و مسئولان این قاره نگاه خوبی به ایران دارند.

وی گفت: در بحث گردش مالی و حمل و نقل  باید قاره آفریقا بیشتر کار شود و مشکلات این حوزه باسد برطرف شود.

وی گفت: یکی از فعالیت های اقتصادی که می توان در این کشور راه اندازی کرد راه اندازی کلینیک های پزشکی است که در این حوزه فعالیت داشتیم و موفق هم بوده ایم.

برهمن افزود: راه اندازی کسب و کارهای کوچک از دیگر مواردی است که در این کشور بسیار موفق خواهد بود، همچنین  با راه اندازی یک کشور معین می توان نمایشگاه دائمی راه اندازی کنیم.

رییس اتاق مشترک ایران و آفریقا ادامه داد: هم اکنون ۱۷ سفیر از کشورهای آفریقایی در ایران حضور دارند.

در طرح کشت فرا سرزمینی فعالان اقتصادی در کشورهایی که شرایط آب و هوایی و زمین مناسب دارند کشت محصول انجام می‌دهند.

همایش آشنایی با فرصت‌های اقتصادی قاره آفریقا روز سه شنبه با حضور جمعی از فعالان اقتصادی در اهواز برگزار شد.