اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

چگونگی دریافت مجوزهای کسب و کار از درگاه ملی مجوزها

اتاق اهواز سه شنبه 13/Tir/1402 11:52

فرآیند غیرحضوری ارائه‌ اطلاعات و مدارک، دریافت استعلامات و اخذ مجوز کسب و کار از درگاه ملی مجوزها  تشریح شد.

مهمترین کارکردهای درگاه ملی مجوزهای کسب و کار کشور برای همه کسب و کارها، شرایط، مدارک، زمان و هزینه صدورمجوز اعلام شد  و به طور کاملا غیرحضوری درخواست مجوز را ثبت و اطلاعات اولیه را از متقاضی می‌گیرد. سپس او را هدایت می‌کند تا از درگاه صادرکننده مجوز، فایل مجوز را به صورت غیرحضوری، طی زمان اعلامی دریافت کند. درگاه ملی مجوزها بر اساس ماده هفت قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی مصوب ۱۳۸۷ و اصلاحات بعدی آن، طراحی و راه اندازی شده است.

اخذ استعلام برخط و شبانه روزی از مجوزهای صادر شده با استفاده از شناسه یکتا (QRCODE) امکان‌پذیر است ، بنابراین  با الکترونیکی شدن فرآیند صدور مجوزها، همه امضاها از مجوزهای کسب وکار حذف خواهد شد.

 مهمترین کارکردها و خدمات درگاه ملی مجوزها معرفی مرجع اصلی صادرکننده مجوز کسب و کار، ثبت درخواست متقاضیان دریافت مجوز به صورت کاملا الکترونیک، پشتیبانی و راهنمایی متقاضیان دریافت مجوز به صورت برخط در درگاه، ثبت شکایت متقاضیان در درگاه ملی و پیگیری توسط تیم حقوقی درگاه ملی مجوزها و نیز تعیین شعبه ویژه دادستانی در استان ها جهت رسیدگی به تخلف دستگاه های صادر کننده است.

همچنین تعیین محدودیت زمانی جهت صدور یا رد درخواست متقاضی، اعلام دلیل رد درخواست متقاضی، اخذ استعلام های پایه به صورت الکترونیک و غیرحضوری (احراز هویت، نظام وظیفه، ایثارگری، مالیات و ...) بدون نیاز به کپی مدارک شناسایی و برگه اخذ استعلام از اداره ها و امکان دسترسی ۲۴ ساعته به فرایند صدور مجوزها در درگاه ملی مجوزها به نهادهای نظارتی را از دیگر کارکردها و خدمات درگاه ملی مجوزها برشمرده می شود.

در صورت بروز مشکل و یا هر گونه سوال با شماره تلفن 35520012 تماس حاصل فرمایید .