اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

وقوع دمای بالای ۵۰ درجه در پنج شهر خوزستان

اجتماعی چهارشنبه 02/Tir/1400 08:14

 مدیرکل هواشناسی خوزستان با بیان اینکه پنج شهر خوزستان در روز سه‌شنبه دمای بالاتر از ۵۰ درجه را تجربه کردند، گفت: موج گرمایی از اواخر هفته آینده دمای بیشتر شهرهای خوزستان را به بالای ۵۰ درجه افزایش می‌دهد.

محمد سبزه‌زاری شامگاه سه‌شنبه در نخستین کارگروه کاهش آلودگی هوای کلانشهر اهواز، در سرسرای شهید رجایی استانداری خوزستان، بیان کرد: حداکثر دمای هوای امروز در جنوب اهواز، بستان، رامهرمز و شوش به ۵۰.۴ درجه و دمای امیدیه به ۵۰.۱ درجه سانتیگراد بالای صفر رسید.

وی افزود: امروز همچنین دمای شهرهای شوشتر ۴۹.۸ درجه، آبادان ۴۹.۸ درجه، ایستگاه فرودگاه اهواز ۴۹.۷ درجه، هندیجان ۴۹.۷ درجه، آغاجاری ۴۹.۵ درجه، بندر ماهشهر ۴۹.۴ درجه، گتوند ۴۹.۳ درجه، هندیجان ۴۸.۷ درجه، صفی آباد ۴۹.۴ درجه و حسینیه ۴۸.۳ درجه سانتیگراد رسید.

سبزه‌زاری اضافه کرد: برای این هفته مشابه همین دما را در خوزستان انتظار داریم اما از اواخر هفته آینده انتظار داریم موج گرمایی استان را فراگیرد و بیشتر شهرهای استان دمای بالای ۵۰ درجه را داشته باشند.

به گفته وی، پیش بینی‌های بلندمدت نشان می‌دهد که در ۲ هفته آینده موج گرمایی باعث وقوع دماهای بالاتر از نرمال در خوزستان می‌شود و ۲ هفته بعد از آن دماها نسبت به نرمال تغییری نخواهد داشت.

وی همچنین گفت: مدل‌های هواشناسی پیش بینی‌های اطمینان بخشی برای بارندگی پاییزه را اکنون مشخص نمی‌کند اما بر اساس این پیش بینی‌ها بارش‌های موثر در خوزستان دیرهنگام و از آذر رخ می‌دهد و در ماه‌های آذر و دی بارش‌ها نزدیک به نرمال خواهد بود.

سبزه‌زاری در ادامه با بیان اینکه کانون‌های داخلی گرد و غبار خوزستان چند نوبت فعال شده‌اند، افزود: کانون‌های خارجی گرد و غبار در کشور عراق در ماه‌های اخیر به شدت فعال بودند اما با توجه به جهت باد شمال غربی در فصل تابستان، توده گرد و غبار ناشی از این کانون‌ها به سمت کویت و عربستان رفته و در آنجا گرد و غبار با غلظت بالا را موجب شده است اما در خوزستان فقط شهرهای آبادان و خرمشهر تا حدودی متاثر شده‌اند.

بر اساس این گزارش، اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان روز سه‌شنبه اول تیر، ادارات چهار شهرستان شوش، کرخه، هویزه و دشت آزادگان را به دلیل احتمال وقوع دمای بالای ۵۰ درجه سانتیگراد تعطیل اعلام کرد.