اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

۱۰ برنامه زیربنایی وزارت جهاد کشاورزی اعلام شد

اقتصادی سه شنبه 09/Aban/1402 09:22

وزیر جهاد کشاورزی ۱۰ برنامه زیربنایی و دارای اولویت اجرایی این وزارتخانه را اعلام کرد و خواستار اجرای آنها در موعد مقرر و رصد و پایش آنها شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی، در جلسه شورای معاونان و سازمان‌های تابعه، به ۱۰ برنامه زیربنایی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد. این برنامه‌ها شامل اجرای کامل رفع تداخل و صدور سند اراضی، کاشت یک‌میلیارد درخت، مولدسازی، تداوم پایداری بازار مرغ و گوشت قرمز، نهاده‌های کشاورزی، خودکفایی در محصولات راهبردی و افزایش ضریب خودکفایی در تولید سایر محصولات، توسعه کشت گلخانه‌ای، آموزش و ترویج، احیای واحد‌های تعطیل و نیمه‌تعطیل تولیدی، مدیریت عرضه و تقاضای بازار محصولات کشاورزی است.
 او اجرا شدن این برنامه‌ها در زمان مقرر را مهم دانست و خواستار انجام تعهدات در موعد مقرر و مورد رصد و پایش قرار گرفتن آنها شد. نیکبخت با برشمردن صدور اسناد و رفع تداخل به عنوان اولویت اول نشست، تاکید کرد: در بحث امور اراضیِ قرارگاه صدور سند و رفع تداخل، پایان سال جاری برای رفع تداخلات در نظر گرفته شده و عملیات صدور سند هم در سال آینده خاتمه خواهد یافت. او طرح کاشت یک‌میلیارد درخت را تعهد ملی و مورد تاکید ارکان نظام دانست و گفت: سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری، ظرفیت وزارت، بسیج، آموزش‌و‌پرورش، شهرداری‌ها و مشارکت مردمی را پای کار آورده و این طرح بزرگ، ملی و مورد تاکید مقام معظم رهبری را با موفقیت به پایان رساند.

وزیر جهاد کشاورزی مولدسازی را اولویت دیگر این نشست دانست و تصریح کرد: در این مورد ۳۰ - ۲۵ همت پیش‌بینی بودجه برای وزارت جهاد کشاورزی شده و مسوولیت اجرای آن بر عهده قائم‌مقام وزیر است. نیکبخت تداوم افزایش تولید و جوجه‌ریزی را عامل مدیریت عرضه و تقاضا عنوان کرد و روند موفقیت‌آمیز تنظیم بازار مرغ را در ماه‌های پیش ‌رو با توجه به حجم بالای مصرف این ماده غذایی در کشور، منوط به حفظ میزان مرغ پای کشتار با کمک همه عوامل دخیل از جمله بازرگانی و تامین به‌موقع نهاده دانست.

او در این رابطه ادامه داد: بازسازی ظرفیت‌های تولید انجام شود و تا پایان اسفند سال جاری تجهیز در جوجه‌ریزی مادر و اجداد سرعت گرفته و شرایط پایداری تولید مرغ کشور برای سال نو و ماه مبارک رمضان تداوم یابد. تولید گوشت قرمز از نکات مورد تاکید وزیر جهاد کشاورزی در این نشست بود. وی در این مورد افزود: با توجه به زمان‌بر بودن ایجاد چرخه صنعتی در تولید گوشت قرمز، شرکت پشتیبانی امور دام با رویکرد جدید در تولید قراردادی برای کوتاه شدن دست سوداگران و برچیدن واسطه‌ها از مسیر تولید تا سفره، بازار آن را به ثبات خواهد رساند. ورود به واحد‌های صنعتی، پرواری‌بندی، عشایری و بنگاه‌های اقتصادی برای انعقاد قرارداد تولید گوشت و دام نرینه برای کشتار از جمله این راهکار‌هاست.

نیکبخت در تولید نهاده‌های کشاورزی از لزوم خودکفایی در تامین کود مورد نیاز کشاورزی سخن به میان آورد و تاکید کرد: بیش از ۳۰ کارخانه برای تولید کود پتاس و فسفات در کشور ایجاد شده است و با توجه به فراوانی معادن پتاس می‌توانیم در این ماده علاوه بر تامین نیاز داخل، صادرکننده آن هم باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی بار دیگر حمایت از تولید داخل را سرلوحه برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد و گفت: باید صنعت و بازرگانی در خدمت تولید داخل قرار گیرد و بازرگانان برای کسب مجوز واردات و ثبت سفارش، تعهد خرید محصول داخلی را ارائه دهند. همچنین باید این موضوع در مرکبات، دانه‌های روغنی، چای و برنج و دیگر کالاهای کشاورزی تولید داخل مورد توجه قرار گیرد و واردکنندگان روغن خام و دانه روغنی موظف به خرید دانه داخلی شوند.

 نیکبخت معطل ماندن بیش از ۵هزار طرح صنعتی نیمه‌کاره با ۹۵ - ۴۰ درصد پیشرفت کار به ارزش ۳۰۰هزار میلیارد تومان را از دیگر موانع تولید برشمرد و گفت: این طرح‌ها برای بهره‌برداری نیازمند ۱۸۰ همت است که در صورت اختصاص منابع می‌تواند با فرآوری ۳۰میلیون تن محصول کشاورزی از خام‌فروشی جلوگیری کرده و با ایجاد اشتغال و خلق ثروت، ارزآوری قابل‌توجه از طریق صادرات فراورده را برای کشور فراهم کند.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: کشاورزی مزیت مطلق نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی کشور، حتی بخش خدمات دارد و می‌توان با به‌کار‌گیری سرمایه مردمی و ترغیب دولت به اختصاص منابع برای احیای طرح‌های بزرگ معطل‌مانده با تعهد ایجاد اشتغال و ثروت در میان‌مدت، گام بزرگی در توسعه کشور برداشت. نیکبخت در پایان از سرعت بخشیدن به آموزش و ترویج در واحد‌های خدمات کشاورزی گفت و بار دیگر بر اجرای برنامه خودکفایی در ۵ محصول راهبردی، گندم، برنج، جو، پنبه و شکر و افزایش ضریب خودکفایی در سایر محصولات کشاورزی با شروع فصل زراعی جاری تاکید کرد.