اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

رشد ۱۳‌درصدی  مصرف  بنزین

اقتصادی سه شنبه 23/Aban/1402 08:19

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از رشد ۱۳‌درصدی مصرف بنزین خبر داد و گفت: به‌طور میانگین روزانه ۱۱۵‌میلیون لیتر بنزین در کشور سوخت می‌شود. به گزارش تسنیم، جعفر سالاری‌نسب گفت: پالایشگاه‌های ۱۰‌گانه کشور برای تولید بنزین به‌صورت ۲۴ ساعته فعال هستند. وی افزود: روزانه به‌طور میانگین ۱۱۵‌میلیون لیتر بنزین در کشور سوخت می‌شود که این آمار نسبت به سال‌گذشته ۱۳‌درصد افزایش یافته‌است، اما باید این را هم اضافه کرد که بنزین به اندازه کافی در انبار‌‌‌‌‌‌‌های سوخت موجود است.

سالاری‌نسب با اشاره به توزیع الکترونیکی گاز مایع گفت: با آغاز به‌کار سامانه درخواست فرآورده‌های نفتی (سدف) در سال‌۱۴۰۱ تقریبا توزیع الکترونیکی گاز مایع نزدیک به ۱۰‌درصد بود، اما با گذشت یک سال‌از فعالیت سامانه سدف توزیع الکترونیکی گاز مایع به بیش از ۷۰‌درصد رسیده‌است. با این وجود هیچ مشکلی در عرضه توزیع الکترونیکی وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی افزود: فرآیند درخواست گاز مایع فقط از طریق ثبت در سامانه درخواست فرآورده‌های نفتی (سدف) امکان‌پذیر است. در حال‌حاضر ۹۹‌درصد گاز مایع در استان تهران با تراکنش بانکی انجام می‌شود. سالاری‌نسب در پایان گفت: قیمت یارانه‌‌‌‌‌‌‌ای هر کیلوگرم گاز مایع ۲۷‌هزار‌تومان است که در حال‌حاضر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با ۷۰ شرکت زیرمجموعه عرضه گاز مایع را انجام می‌دهد.

جلیل سالاری معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرده؛ با ورود به نیمه دوم سال، روند کاهشی مصرف بنزین در کشور آغاز شده و در حال‌‌‌‌‌‌‌حاضر موازنه تولید و مصرف (۱۱۵‌‌‌‌‌‌‌میلیون لیتر در روز) برقرار است، ولی این تمام ماجرا نیست چراکه احتمالا با نزدیک‌‌‌‌‌‌‌شدن به روزهای پایانی سال‌‌‌‌‌‌‌ و آغاز تعطیلات نوروزی، این تراز مجدد منفی شده و مصرف از عرضه پیشی خواهدگرفت.

به گفته وی، سالانه حدود ۲‌‌‌‌‌‌‌میلیون کارت سوخت برای خودروهایی که وارد بازار می‌شوند صادر می‌شود، ماشین‌‌‌‌‌‌‌هایی که عمدتا مصرف بالایی دارند و تولیدکنندگان داخل هم با توجه به ارزان‌‌‌‌‌‌‌بودن سوخت، اهمیتی به استفاده از فناوری روز دنیا به‌منظور کاهش سوخت تولیداتشان نمی‌دهند، لذا امید بستن به خودروسازان برای تولید خودروهای کم‌‌‌‌‌‌‌مصرف‌‌‌‌‌‌‌کاری بیهوده است.