اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

واردات لوازم‌خانگی آزاد نشده است

اقتصادی شنبه 25/Azar/1402 09:20


مدیرکل دفتر لوازم‌خانگی وزارت صمت گفت: بخشنامه‌ای که اخیرا با عنوان آزادسازی واردات لوازم‌خانگی در رسانه‌ها منتشر شده، فقط شرایط واردات کالاهایی که اکنون آزاد است را اعلام کرده و درباره کالاهایی که وارداتشان ممنوع است، صحبتی نشده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز به نقل از «ایسنا»، اخیرا بخشنامه‌ای از سوی محمد مخبر، معاون اول رئیس دولت، خطاب به وزارتخانه‌های نیرو، کشور، راه، صنعت، آموزش‌وپرورش، نفت و سازمان ملی استاندارد، منتشر شده که بر اساس آن تصویب‌نامه سال ۱۳۸۸ اصلاح شده و واردات لوازم و تجهیزات برقی و گازسوز مشمول مقررات و اجرای اجباری استاندارد معیار مصرف و برچسب انرژی، فقط با دو رتبه برتر انرژی و بر اساس آخرین ویرایش استاندارد ملی معیار مصرف انرژی تجهیزات انرژی‌بر برقی خانگی و گازسوز مشمول مقررات اجرای اجباری، مجاز است و باید از واردات تجهیزات یاد شده با رتبه‌های انرژی پایین‌تر جلوگیری شود.
در این میان با وجود ابهامات بسیار در این نامه، برخی رسانه‌ها از آن استنباط کرده‌اند که واردات لوازم برقی و گازسوز خانگی آزاد شده است.

اما محسن شکراللهی، مدیرکل دفتر لوازم‌خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در گفت‌وگویی با بیان اینکه مصوبه اخیر هیات وزیران فقط شرایط واردات را اعلام کرده، تصریح کرد: در این مصوبه ذکر نشده که واردات آزاد شده یا خیر. به گفته وی در حال حاضر واردات لوازم‌خانگی دو دسته است؛ بر این اساس واردات بخشی از لوازم‌خانگی مثل کولر گازی آزاد است و برخی ممنوع. شکراللهی تاکید کرد که این مصوبه فقط شرایط واردات کالاهایی که اکنون آزاد است را اعلام کرده و درباره کالاهایی که وارداتشان ممنوع است، صحبتی نشده است.

 گفتنی است؛ واردات لوازم‌خانگی از سال ۱۳۹۷ ممنوع است و در حال حاضر عمده کالاهای خارجی موجود در بازار قاچاق هستند که با گارانتی‌های تقلبی فروخته می‌شوند. طبق مصوبه اولیه شورای هماهنگی سران سه قوه در سال ۱۳۹۷ و تمدید آن، ممنوعیت واردات لوازم‌خانگی تا پایان سال ۱۴۰۰ ادامه داشت، اما این تصمیم تاکنون به صورت سالانه تمدید شده است. با این حال اخیرا وزیر صمت موافقت خود را با لغو ممنوعیت واردات لوازم‌خانگی اعلام کرده و گفته که وقتی ناترازی در ابعاد کیفی، کمی و تنوع برطرف می‌شود، دلیلی برای محدودیت واردات وجود ندارد.

 

 او همچنین تاکید کرده که محدودیت واردات معمولا برای فراهم کردن فرصت برای تولیدکنندگان داخلی اعمال می‌شود، اما در حال حاضر نباید محدودیتی برای واردات لوازم‌خانگی وجود داشته باشد. البته این موضوع نیازمند زمینه‌هایی است و باید به سمت بازارسازی و ایجاد بازارهای رقابت کامل حرکت کنیم. در بازار رقابتی کامل نیازی به اعمال محدودیت‌های فیزیکی وجود ندارد. با این حال آنچه مشخص است، صحبت‌های وزیر صمت درباره لغو ممنوعیت واردات لوازم‌خانگی هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.