اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

کاهش شدید واردات ۵ قلم کالای اساسی

اقتصادی دوشنبه 27/Azar/1402 08:35

معاون وزیر اقتصاد و رئیس‌کل گمرک ایران جزئیات واردات ۲۰ قلم کالای اساسی در ۸ ماهه سال‌جاری را اعلام کرد.

به گزارش روابط‌عمومی اتاق بازرگانی اهواز به نقل از گمرک ایران، محمد رضوانی‌فر در همین رابطه گفت: در ۸ماهه سال‌جاری ۱۵‌میلیون و ۶۷۴‌هزار‌تن کالاهای اساسی به ارزش ۱۰‌میلیارد و ۵۷۷‌میلیون دلار وارد کشور شده‌است.
 این میزان کالاهای اساسی وارداتی در ۸ ماهه سال‌جاری در مقایسه با مدت مشابه سال‌قبل از لحاظ وزن ۱.۳۴درصد و از حیث ارزش ۷.۱۸درصد کاهش نشان می‌دهد. او درخصوص ۵ قلم اول کالاهای اساسی به لحاظ ارزش در ۸ ماهه سال‌جاری افزود: در این مدت ذرت، روغن‌های خوراکی نیمه جامد، مایع و خام، انواع دانه‌‌‌‌‌‌‌‌های روغنی، برنج و گندم، ۵قلم اول کالاهای اساسی را به خود اختصاص دادند. رضوانی فر گفت: از مجموع واردات کالاهای اساسی به کشور در این مدت ۷‌میلیارد و ۵۶۷‌میلیون دلار مربوط به ۵ قلم کالای اساسی فوق بوده‌است.

او درخصوص میزان ارزش ۵ قلم اول کالاهای اساسی در ۸ ماهه سال‌جاری گفت: در این مدت ۲‌میلیارد و ۴۷۱‌میلیون دلار ذرت، یک‌میلیارد و ۹۴۳‌میلیون دلار روغن‌های خوراکی نیمه جامد، مایع و خام، یک‌میلیارد و ۵۶۹‌میلیون دلار انواع دانه‌‌‌‌‌‌‌‌های روغنی، ۸۵۴‌میلیون دلار برنج و ۷۳۰‌میلیون دلار گندم وارد کشور شد. رضوانی‌فر درخصوص بیشترین‌درصد افزایش در ارزش واردات کالاهای اساسی در ۸ماهه سال‌جاری بیان کرد: در این مدت در بین کالاهای اساسی واردات گوشت قرمز سبک گرم، کود شیمیایی، جو، انواع بذر و گوشت قرمز سرد سنگین از بیشترین افزایش نسبت به مدت مشابه سال‌قبل برخوردار بودند.

رضوانی‌فر افزود: واردات چای خشک، برنج، شکر خام، گوشت مرغ و گندم در این مدت به لحاظ ارزش بیشترین کاهش را در بین کالاهای اساسی به خود اختصاص دادند، به‌طوری که این پنج قلم به ترتیب نسبت به مدت مشابه سال‌قبل ۵۷.۶۹‌درصد، ۵۳.۸۹درصد، ۵۱.۹۸درصد، ۴۸.۱۱درصد و ۴۶.۲۰درصد کاهش داشته‌اند.