اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

گذر دلار از هوای ابری

اقتصادی دوشنبه 16/Bahman/1402 10:01

 نرخ شاخص ارزی در دومین روز کاری هفته جدید به افت قیمت خود ادامه داد. در حالی که با شروع معاملات هفته جاری نرخ ارز در بازار غیر‌رسمی کاهشی شده بود، در بازار روز یکشنبه نیز این افت قیمت ادامه داشت و دلار آزاد بیش از یک کانال دیگر عقب‌نشینی کرد. به عقیده تحلیلگران ارزی رویداد‌های نظامی جمعه شب و گذشت اتفاقی که بازار به انتظار آن نشسته بود عاملی در جهت کاهشی شدن نرخ ارز است. چرا که تا پیش از آن دلهره‌هایی نسبت به تشدید درگیری‌های نظامی در منطقه وجود داشت، اما پس از مشاهده نحوه پاسخگویی آمریکا، این دلهره‌ها از بین رفت و نرخ ارز کاهشی شد.

عامل مهم دیگری که در افت دمای بازار ارز موثر بوده، افزایش سود سپرده‌های بانکی است. بانک مرکزی در ماه‌هایی که از سال‌جاری گذشته نشان داده است که تمرکز زیادی بر سیاست ثبات اقتصادی دارد و در نتیجه بازدهی سپرده‌های بانکی یک و دوساله با سود ۲۴‌درصد سالانه از بازدهی بازار‌های ارز و طلا بیشتر بود.

با عملیاتی شدن سپرده‌های بانکی ۳۰ درصدی به‌نظر می‌رسد بازار پول گوی رقابت را از بازار ارز و طلا ربوده و بخشی از افت قیمت دلار و سکه در روز‌های اخیر می‌تواند به همین دلیل باشد. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در بازار روز گذشته با حدود هزار و ۵۰۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۵۵‌هزار و ۲۵۰ تومان رسید.

تخلیه فشار دلاری
دیروز یکشنبه ۱۵ بهمن ماه روند نرخ ارز در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. اسکناس آمریکایی در راستای بازگشت از قله تاریخی خود در روز شنبه با افت قیمتی ‌‌هزار و ۶۵۰ تومانی نسبت به نرخ آخر هفته گذشته در نیمه دوم کانال ۵۶‌هزار تومانی معامله شد. نرخ این ارز در صبح روز گذشته نیز با افت قیمتی ۷۵۰تومانی، معاملات خود را در مرز دو کانال ۵۵ و ۵۶‌هزار تومانی آغاز کرد. در ادامه بازار دیروز دمای بازار دلار مجددا کاهش یافت به‌صورتی که در ظهر روز یکشنبه نرخ اسکناس آمریکایی در بازه قیمتی ۵۵‌هزار و ۴۵۰ تا ۵۵‌هزار و ۶۵۰ تومان معامله می‌شد.

اما این پایان افت قیمت دلار یکشنبه نبود. در واپسین معاملات روز گذشته هر برگ دلار آزاد با ‌هزار و ۵۰۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز شنبه فعالیت خود را در رقم ۵۵‌هزار و ۲۵۰تومان پایان بخشید. البته گفتنی است که روند کاهشی در معاملات فردایی عصر دیروز ادامه داشت و دلار فردایی عصر یکشنبه در رقم ۵۵‌هزار تومان معامله شد. تحلیلگران ارزی معتقدند انتظارات تورمی در حال کاهش است. پیش‌تر نیز «دنیای‌اقتصاد» پیش‌بینی کرده بود در صورت عدم‌گسترش درگیری‌های نظامی در منطقه ریسک‌های سیاسی در بازار تخلیه شود.

 

روز گذشته نیز رئیس کل بانک مرکزی در رابطه با افت قیمت‌های بازار ارز گفت: «در سال گذشته نوسانات شدید نرخ ارز داشتیم، اما تلاش شد نرخ ارز را به ثبات برسانیم و مرکز مبادله اکنون بخش عمده نیاز کشور را تامین می‌کند. نرخ ارز در بازار غیر‌رسمی را در محدوده‌‌‌ای متوقف کردیم اما در هفته‌‌‌های اخیر به دلیل مسائل سیاسی نرخ آن افزایش یافت. با کاهش تنش‌‌‌های سیاسی نرخ ارز کاهش یافته است و انتظار داریم نرخ ارز کماکان کاهشی باشد.» برخی فعالان بازار با در نظر گرفتن سخنان محمدرضا فرزین معتقدند که بانک مرکزی قصد دارد با فرآیند کاهش انتظارات همراه شده و با تقویت بخش عرضه در بازار روند کاهشی را تشدید کند.

افت دسته‌جمعی شاخص‌های طلایی
دیروز همزمان با افت نرخ ارز، تابلوی نرخ قطعات مختلف سکه طلا نیز قرمز بود. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار عصر روز گذشته نسبت به نرخ پیشین خود حدود ۴۰۰‌هزار تومان افت کرد و در رقم ۳۱میلیون و ۶۰۰‌هزار تومان معامله شد. نیم و ربع‌سکه نیز هر یک به ترتیب ۳۵۰‌هزار تومان و ۴۰۰‌هزار تومان کاهش یافتند و در ارقام ۱۷ میلیون و ۹۰۰‌هزار تومان و ۱۰ میلیون و ۸۵۰‌هزار تومان معامله شدند. همچنین گرم طلای ۱۸ عیار در بازار روز گذشته ۷۳‌هزار تومان افت کرد.