اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

آیین نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی اصلاح شد

بخشنامه ها دوشنبه 30/Bahman/1402 09:42

مصوبه هیأت وزیران در خصوص اصلاح آیین نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ابلاغ شد.

به گزارش  روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز، تصویب نامه هیأت وزیران در خصوص اصلاح آئین نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی توسط معاون اول رئیس جمهوری ابلاغ شد.

در این مصوبه آمده است: هیأت وزیران در جلسه ۱۴۰۲/۱۱/۱۵ به پیشنهاد وزارت صنعت معدن و تجارت و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد؛

آئین نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی موضوع تصمیم نامه شماره ۴۰۵۲۷/۲۷۰۵۷ مورخ ۱۳۸۹/۲/۸ با اصلاحات بعدی آن به شرح زیر اصلاح می‌شود:

۱- تبصره زیر به ماده (۳) الحاق می‌شود:

"تبصره- ملاک صدور گواهی صادرات برای شرکت‌های متقاضی دریافت گواهی صادرات فاقد گواهینامه صلاحیت از سازمان برنامه و بودجه کشور تنها یک بار پس از اتمام قرارداد تأیید کارگروه موضوع ماده (۱۹) این آئین نامه است و شرکت متقاضی برای دفعات بعدی موظف است گواهینامه صلاحیت از سازمان برنامه و بودجه کشور را اخذ نموده باشد. "

۲- تبصره زیر به ماده (۶) الحاق می‌شود:

"تبصره - شعب خارجی بانک‌های ایرانی با موافقت بانک در داخل کشور و رعایت ضوابط و مقررات کشور، میزبان نسبت به پذیرش بیمه نامه‌ها و ضمانت نامه‌های صندوق ضمانت صادرات ایران جهت صادرات خدمات فنی و مهندسی اقدام نمایند. "

۳- تبصره زیر به ماده (۱۱) الحاق می‌شود:

"تبصره - وزارت امور خارجه موظف است با هماهنگی سازمان توسعه تجارت ایران به منظور ایجاد وحدت رویه نسبت به بازبینی و اصلاح شیوه نامه ناظر بر تأیید اسناد و قراردادهای صادرات خدمات در دفاتر نمایندگی و سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و تسریع در انجام فرآیندهای مرتبط ظرف یک ماه اقدام و شیوه نامه مزبور را جهت اجرا به نمایندگی‌های مربوط ارائه نماید. "

۴- متن زیر به عنوان ماده (۱۹) مکرر الحاق می‌شود:

"ماده ۱۹ مکرر - با هدف فراهم نمودن و تسهیل حضور شرکت‌های ایرانی در طرح (پروژه‌) های برون مرزی کارگروهی با مسئولیت وزارت امور اقتصادی و دارایی و عضویت بانک مرکزی جمهوری اسلامی، ایران سازمان برنامه و بودجه کشور صندوق توسعه ملی و وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان توسعه تجارت) تشکیل و نسبت به تهیه سازوکار لازم جهت استفاده از منابع و دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در چهارچوب قوانین به منظور پوشش وثایق شرکت‌های فنی و مهندسی ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه اقدام نماید. "

۵- متن زیر به عنوان تبصره (۲) به ماده (۲۰) الحاق و شماره تبصره فعلی به تبصره (۱) اصلاح می‌شود:

"تبصره -۲ در راستای توسعه صادرات خدمات به خارج از کشور وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است برای صادر کنندگان خدمات شناسه (کد) صادراتی مشابه ثبت اظهار نامه کالای صادراتی (کوتاژ) صادراتی کالا صادر نماید. "

۶- شماره ماده (۲۱) به (۲۳) اصلاح و متون زیر به عنوان مواد (۲۱) و (۲۲) به آئین نامه الحاق می‌شوند:

"ماده ۲۱- واردات ماشین آلات و تجهیزات استفاده شده در طرح پروژه‌های برون مرزی که در کشورهای هدف خریداری، شده با رعایت قوانین و مقررات مربوط به ثبت سفارش و بدون انجام رویه بانکی توسط صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی به کشور صرفاً از محل درآمد صادراتی خود مشروط به اخذ مصوبه کارگروه موضوع ماده (۱۹) این آئین نامه و پرداخت حقوق و عوارض گمرکی مجاز است.

ماده ۲۲- ماشین آلات و تجهیزات مورد استفاده در طرح (پروژه‌های خدمات فنی و مهندسی برون مرزی که به عنوان خروج موقت اظهار و در طول اجرای طرح (پروژه) دچار حادثه و قوه قهریه شده است با تأیید کارگروه موضوع ماده (۱۹) این آئین نامه قابل تبدیل به خروج قطعی و معاف از تعهد ارزی است. "