اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

شاخص های رتبه بندی واردکنندگان تغییر کرد+ جزییات

اقتصادی دوشنبه 24/Ordibehesht/1403 09:33

سامانه جامع تجارت در اطلاعیه‌ای ضمن اشاره به تغییرات شاخص های رتبه بندی، اعلام کرد که بازرگانان باید نسبت به بررسی ویرایش جدید رتبه، شاخص‌ها و رشته فعالیت‌های مجاز خود اقدام کنند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز ، سامانه جامع تجارت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به به‌روزرسانی رتبه‌بندی بازرگانان از تاریخ ۱۴۰۳/۰۱/۰۱ در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری، بازرگانان باید نسبت به مشاهده و بررسی ویرایش جدید رتبه، شاخص‌ها و رشته فعالیت‌های مجاز خود از طریق سامانه جامع تجارت (بخش عملیات رتبه‌بندی و مالی- مدیریت رتبه‌بندی) اقدام کنند. ضمناً کاربران می‌توانند در صورت مشاهده هر گونه مغایرت در مورد هر یک از شاخص‌ها، از طریق سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اقدام به ثبت درخواست بازبینی کرده تا کارشناسان سامانه مذکور در اسرع وقت نسبت به بررسی و اعمال آن اقدام کنند. همچنین در صورت نیاز مرکز تماس پشتیبانی سامانه مذکور به شماره ۱۲۴، داخلی ۲> ۱> ۲> ۵ در دسترس است.

شایان ذکر است بازرگانان می‌توانند صرفاً یک بار در هر ویرایش رتبه‌بندی، رشته فعالیت‌های خود را انتخاب نمایند و پس از ثبت نهایی تا ویرایش بعدی رتبه‌بندی امکان تغییر هیچکدام از رشته فعالیت‌های انتخابی را نخواهند داشت.

در نسخه فعلی تغییراتی نسبت به رتبه بندی‌های سابق صورت گرفته که اهم آنها به قرار زیر است؛

۱- بارم مجموع رتبه‌بندی مشابه نسخه‌های قبل از ۱۰۰۰ نمره محاسبه می‌شود با این تفاوت که بارم شاخص‌ها به قرار زیر تغییر کرده:

-شاخص‌های مسؤولیت پذیری: مشابه نسخه‌های قبل ۱۰۰ امتیاز.

-شاخص‌های مالی: ۲۵۰ امتیاز (در نسخه‌های سابق ۳۰۰ امتیاز بود).

-شاخص‌های کسب و کار کمی: ۵۰۰ امتیاز (در نسخه‌های سابق ۳۵۰ امتیاز بود):

توضیح: نمره شاخص‌های منفی زیر با توجه به عدم تناسب با اهداف واقعی رتبه‌بندی بشدت کاهش پیداکرده و عملاً تأثیری در رتبه بندی بازرگان نخواهد داشت. این شاخص‌ها عبارتند از:

تخلف اعلام کد پستی نامعتبر به مرجع ثبتی، تخلف عدم آگهی بیش از دو سال برای شرکت‌های سهامی (تعداد دفعات)، تخلف مدیریت همزمان مدیرعامل در بیش از یک شرکت سهامی (تعداد تخلف همزمان)، تخلف عدم تمدید پروانه موضوع تبصره ۲ ماده ۵ قانون نظام صنفی (ماه) و تعداد تخلف تبصره ۵ ماده ۱۲ قانون نظام صنفی.

-شاخصهای کسب و کار کیفی ۱۵۰ امتیاز (سابق ۲۵۰ امتیاز بود).

توضیح در مورد نمره کسب و کار کیفی: کم شدن بارم نمرات کیفی به معنای این نیست که ۱۰۰ امتیاز از نمره کیفی سابق هر بازرگان کم شده، بلکه این نمره تعدیل شده و اگر کسی ۲۵۰ نمره در نسخه قبل گرفته، در نسخه فعلی نمره کسب و کار کیفی وی ۱۵۰ و اگر کسی برای مثال در نسخه قبل ۱۵۰ امتیاز گرفته، در نسخه فعلی ۹۰ امتیاز خواهد گرفت. بنابراین بازرگانانی که سابقا نمره کیفی داشتند، نمره فعلی آنها ۶۰ درصد نمره قبل خواهد بود (۱۵۰/۲۵۰ = ۰.۶). افرادی هم که زین پس رتبه‌بندی کیفی شوند، نمره آنها مستقیم از ۱۵۰ امتیاز محاسبه خواهد شد.

۲- پیرو اطلاع‌رسانی‌های قبلی مبنی بر لزوم ثبت اطلاعات صورت‌های مالی حسابرسی شده در سامانه جام برای اشخاص مشمول حسابرسی سال ۱۴۰۱، بازرگانانی که اقدام به ثبت اطلاعات خود در موعد مقرر نکرده‌اند، صرفاً نمره شاخص‌های مالی آنها صفر در نظر گرفته شده است در حالی که در نسخه‌های قبل تمامی نمرات آنها صفر لحاظ می‌شد.

همچنین در مورد شاخص‌های کسب‌وکار- کیفی که نیازمند دریافت اسناد و مدارک و ارزیابی‌های خبره‌محور است، بازرگانان می‌توانند از طریق مؤسسات رتبه‌بندی دارای مجوز فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام نمایند که طبق تفاهم انجام‌شده با آن سازمان، نتایج ارزیابی شاخص‌های مورد نظر پس از ثبت در سامانه کدال توسط هر یک از مؤسسات و تأیید سازمان مذکور، مستقیماً در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری اعمال خواهد شد.

لازم به ذکر است که در هر دوره سه‌ماهه (فصلی) فقط یک بار ارزیابی شاخص‌های کسب‌وکار- کیفی برای هر بنگاه اقتصادی مورد پذیرش قرار گرفته و صرفاً اولین خروجی مؤسسات رتبه‌بندی در سامانه اعمال خواهد شد و اعتبار آن حداکثر یک سال پس از ثبت و ارسال اطلاعات توسط مؤسسه رتبه‌بندی است.