آبشار شِوی

آبشار شِوی بزرگ‌ترین آبشار طبیعی خاورمیانه و یکی از زیباترین آبشارهای ایران است. آبشار شوی در موقعیت جغرافیایی E484936 N324745 در رشته‌کوه‌های زاگرس در روستایی به نام شوی در از توابع بخش شهیون در شهرستان دزفول در استان خوزستان واقع شده است. موقعیت قرارگیری این آبشار در بخش شهیون شهرستان دزفول در استان استان خوزستان درجلد ششم از جغرافیای ایران، قرارگیری آن در استان استان خوزستان و شهرستان دزفول را محرز می‌کند.

 این آبشار در تاریخ ۲۹ دی ۱۳۹۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران و اولین اثر طبیعی ملی استان خوزستان به ثبت رسیده‌است.

آبشار شوی که در نزدیکی کوه سالن و فاصله 65 کیلومتری از مرکز بخش شهیون و 110 کیلومتری مرکز شهرستان دزفول قرار دارد، از طبیعتی سرسبز و زیبا در فصل بهار برخوردار است. بهترین زمان بازدید از این آبشار در اوایل فصل بهار و خصوصاً ماه فروردین می‌باشد که هوای بهاری طراوات و سرسبزی بیشتری به این منطقه بخشیده‌است.

آبشار شوی، پس از بیرون آمدن از غار، از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود. ارتفاع آبشار ۸۵ متر و عرض آن ۷۰ متر است.

آب آن پس از عبور از کوه‌ها و دره‌ها، به رود دز و نهایتاً به دریاچهٔ سد دزِ در استان خوزستان می‌ریزد. پوشش گیاهی اطراف این آبشار، از درختانی مانند بید، انجیر، مو، زبان‌گنجشگ، افرا، کیکم و بلوط تشکیل شده‌است. در زیر آبشار و بر روی دیواره‌های آن گیاه سیاه‌وشان و سایر گیاهان آب‌دوست روییده‌است.

در نزدیکی این آبشار، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می‌شود.

مسیر دستیابی

سالیانه صدها نفر از میهمانان ایرانی و جهانگردان خارجی در فصل بهار به دیدن این آبشار می‌روند. برای رسیدن به آبشار شوی یک مسیر وجود دارد.

باید از دزفول در جاده شهیون حرکیت کنیم ، در ۵ کیلومتری منطقه‌ای معروف به نام پیر یا گوشه، مسیری ماشین رو وجود دارد که تا نزدیکی آبشار می‌رود، در انتهای مسیر ماشین را پارک و ۲ساعت تا آبشار پیاده‌روی یا کوه‌نوردی می‌کنیم.

 

موقعیت مکانی(اینجا کلیک کنید)