سخن را با خوزستان که بدرستی قطب اقتصادی کشور نامیده می شود، آغاز می کنیم.

حرکت صنعتی، کشاورزی، معدنی و بازرگانی به ویژه صنایع عظیم نفتی و گازی که طی ۸ دهه گذشته این استان را دربرگرفت، بر هیچکس پوشیده نیست. بنادر بزرگ و مرزهای زمینی، صنایع فولاد، پتروشیمی و نیشکر تنها بخش کوچکی از سیما و نمای اقتصادی استان خوزستان است.

کشاورزان ما همواره رکوردشکن تولید گندم بوده و بحق لقب تامین کنندگان نان کشور دریافت نمودند.

صرفنظر از عدم توجه کافی، جاذبه های تاریخی، باستانی و طبیعی خوزستان بگونه ای هستند که به تنهایی می توانند گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به سمت این استان گسیل کنند و از این طریق بر درآمد عمومی این استان بیفزایند.  لذا و بدون ذره ای اغراق، خوزستان و فعالان اقتصادی فعال در آن ، مرکز ثقل اقتصاد کشور هستند.

متاسفانه تمرکز بر صنایع نفتی، گازی و فولادی بگونه ای بوده که گمان می رود کم بینی نسبت به فعالیت بخش خصوصی احساس شود. این در حالی است که بخش خصوصی ما با تلاش و تحمل سختیهای فراوان توانسته ، موجب رونق بخش اقتصاد کشور شود.

بخش عمده ای از ارز ناشی از صادرات غیر نفتی به کشور عراق تعلق دارد و بخش قابل توجهی از صادرکنندگان به آن کشور منسوب به این استان هستند. بخش بزرگی از نیازهای فنی ، ادوات و  تجهیزات مورد نیاز صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی توسط صنعتگران و فعالان اقتصادی این استان تامین می شود.

تولیدکنندگان گندم و دانه ی کُلزای که بعضاً رکوردهای قابل قبولی را به ثبت می رسانند، کشاورزان خوزستانی هستند. وقتی گفته می شود که فعالان خوزستانی بویژه واحدهای تولیدی مربوطه،  مظلوم واقع شده اند، این سخن درست است و دلیل آن تحمل فشارهای مختلف اقتصادی و عقب ماندن آنها از قافله ی رشد و توسعه به نسبت سایر استان‌ها است.

آنچه بیان گردید فقط شمه ای از شرایط و ویژگی های منحصربفرد استان خوزستان و بخش خصوصی آن است.

اینجانب در جایگاه ریاست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز و در کنار همکاران عزیزم که به من اعتماد کردند همچنین با یاری جستن از کارکنان مجرب و متخصص این اتاق، عزم خود را جزم کرده ایم تا با یاری حق تعالی بتوانیم به اعضا و اقتصاد استان صادقانه خدمت کنیم.

بدلیل حضور و ملاحظه فعالیت اتاق در ۴ سال گذشته بر این باور هستم که بطور نسبی اتاق اهواز توانسته بود نقش تکیه گاه و مرکز ثقل فعالیتِ فعالان اقتصادی استان خوزستان را بخوبی ایفا کند و به حیاتِ حقوقی و قانونی خود بعنوان یک مرکز و مرجع (بخش خصوصی) ادامه دهد .  در یک کلام اتاق اهواز از جمله اتاقهای تاثیرگذار در عرصه ی ملی تلقی می شود که تلاش ما در این دوره، ضمن بهره گیری از هر طرح و ایده جدید و خلاقانه، ادامه ی روش‌های موفقِ گذشته همچون برتری واحد آموزش در چند سال متوالی و شورای گفتگو و... خواهد بود.

با بکارگیری روش مدیریتی کارشناسانه محور بر مواردی همچون:  " مشارکت حداکثری اعضا، ایجاد سیستم اداری و اجرایی ورزیده و پاسخگو، روابط پایدار با بخش دولتی همچنین حضور فعال در پارلمان بخش خصوصی کشور ( اتاق ایران ) با تمرکز بر ارایه ی نظرات راه گشای کارشناسی، تقویت بیش از پیش شورای گفتگو جهت حل و فصل مشکلات بخش خصوصی و... " تاکید می نماییم.

با اعتقاد بسیار نسبت به آموزش و نقش آن در ارتقای کیفی فعالیتهای اقتصادی اعضا، قطعا  به این بخش  توجه ویژه خواهیم نمود.

به اتفاق همکارانم بر این باور هستیم که کمیسیونهای تخصصی اتاق می توانند به یک مرکز مشاوره ای علمی و ارایه ی راهکارهای عملی برای اتاق و اعضای آن تبدیل شوند لذا این کمیسیونها با بکارگیری توان علمی و تجربی صاحبنظران و فعالان اقتصادی استان به مثابه ی یک ثروت فکری و علمی می توانند اثرگذاری بسیاری را برجای بگذارند.

آنچه شخصاً در طول سالیان حضور خود در بخش خصوصی به آن رسیده و آن را عامل رشد و پویایی و تقویت اقتصاد استان می دانم، موضوع همدلی و انسجام میان فعالان اقتصادی است. واقعاً  معتقدم که با کاستن از اختلاف نظرها و تمرکز بر نقاط مشترک همچنین با محور قراردادن اهداف خواسته شده، می توانیم به بهترین شکل به بخش خصوصی این استان خدمت بکنیم و خوزستان عزیز را در جایگاهی که شایسته ی آن است قرار بدهیم.

تردیدی ندارم که بُنیه علمی و عملی فعالان اقتصادی استان بقدری است که می توان با ایده های خلاقانه و کاربردی آنان همچنین با  استفاده از ظرفیت تخصصی اتاق بویژه بخش مشاوران و کارشناسان، گامهای موثری در تقویت شرایط بخش خصوصی استان خوزستان برداریم و مطالبه گرانی شایسته برای این استان مهم بشمار رویم.

از موارد دیگری که به تمرکز و پیگیری مستمر از سوی اتاق اهواز نیاز دارد مسئله ی قوانین مرتبط به مباحث اقتصادی است که اتاق از طریق کمیسیونها و ‌اجزا مختلف خود، مصوبات و قوانین را در معرض نقد و بررسی قرار می دهد و نظر خود را جهت تعدیل و اصلاح به اتاق ایران ارسال می کند.

بطور طبیعی در موضوعات مختلف و به مناسبتهای مختلف با مخاطبان خود در دو سطح ملی و محلی سخن خواهیم گفت . لذا به این مقدار اکتفا می کنیم و به نمایندگی از هیات نمایندگان و هیات رئیسه اعلام می نمائیم که وظیفه ی اصلی و اساسی اتاق خدمت به اعضای خود‌ و اقتصاد استان است و برای تحقق این امر از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.