اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

عزیمت انفرادی بدون روادید زایران به عتبات عالیات از مرز چذابه آغاز شد

اجتماعی شنبه 08/Mordad/1401 12:19

 فرماندار دشت آزادگان گفت:عزیمت انفرادی بدون روادید زایران به عتبات عالیات از مرز بین المللی چذابه از امروز شنبه اول محرم آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز حمید سیلاوی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: زایران با دردست داستن گذرنامه شخصی و کارت ۲ دُز واکسن کرونا و انجام مراحل قانونی می‌توانند از پایانه مرزی چذابه به شهرهای مقدس عراق سفر کنند.

وی گفت:آزاد شدن عزیمت انفرادی زایران عتبات عالیات از مرز چذابه، با پیگیری فرمانداری دشت آزادگان و فراهم شدن زیرساخت‌های لازم محقق شده است.

پیش از این کاروان‌های زیارتی و نیز انفرادی می‌توانستند بدون دریافت روادید از مرز شلمچه و مهران به شهرهای مقدس عراق امکان عزیمت کنند.

طبق توافق مقام های ارشد جمهوری اسلامی ایران و عراق ، در اربعین حسینی امسال ، زایران عتبات عالیات می‌توانند به صورت انفرادی یا کاروانی از مرزهای خسروی در استان کرمانشاه ، مهران در استان ایلام ، چذابه و شلمچه در استان خوزستان به شهرهای مقدس عراق مشرف شوند.

در ۲ سال گذشته با همه‌گیری کرونا و موافقت نکردن مسوولان ارشد عراق زائران اربعین حسینی نتوانستند به کربلای معلا و نجف اشرف عزیمت کنند و تنها در اربعین ۱۴۰۰ تعداد کمی از زایران موفق شدند از مرز شلمچه و مهران خود را به کربلا برسانند.

پیش بینی شده اربعین امسال پنج میلیون زایر از مرزهای رسمی کشور به شهرهای مقدس عراق عزیمت کنند که از تعداد ۲میلیون زائر از مرزهای چذابه و شلمچه راهی عتبات عالیات شوند.

حرکت تدریجی زایران اربعین از اول ماه صفر شروع و تا بیستم صفر(روز اربعین حسینی) ادامه می‌یابد.

بر اساس تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران ۲۶شهریور ۱۴۰۱ روز اربعین حسینی است.

مرز چذابه در ۱۱۰کیلومتری شمال غرب اهواز و در حوزه سیاسی شهرستان دشت آزادگان و شلمچه در ۱۵ کیلومتری غرب خرمشهر ۲ مرز تجاری و مسافری رسمی کشور هستند.