اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

آسیب بخشنامه‌های خلق‌الساعه عوارض صادراتی به بازرگانان

اتاق اهواز شنبه 12/Azar/1401 13:06

 رییس اتاق بازرگانی اهواز با اشاره به اصلاح عوارض صادراتی تعدادی از محصولات کشاورزی، گفت: صدور بخشنامه‌های خلق الساعه اخذ عوارض صادراتی، باعث تضعیف فعالیت‌های تجاری بازرگانان ایرانی می‌شود و باید از تکرار چنین اقداماتی جلوگیری شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز شهلا عموری ، در خصوص اصلاح عوارض صادراتی تعدادی از محصولات کشاورزی اظهار کرد: تصمیمات خلق الساعه برخی از دستگاه‌های تصمیم‌گیر به یکباره بسیاری از معادلات تجاری در بحث صادرات را برهم می‌زند که خوشبختانه با مطالبه‌گری‌های انجام شده از سوی اتاق بازرگانی اهواز در بحث عوارض صادراتی برخی از محصولات کشاورزی این موضوع اصلاح شد.

وی افزود: سیب زمینی، گوجه فرنگی غیر گلخانه‌ای و پیاز سه محصول عمده صادراتی بخش کشاورزی از مرزهای استان خوزستان بودند که با تصمیم وزارت جهاد کشاورزی به یکباره مشمول عوارض گمرکی شدند و مشکلات بسیاری برای تجار و بازرگانان در مرزها به وجود آمد اما اکنون این مساله حل شده است.

رییس اتاق بازرگانی اهواز تصریح کرد: در حال حاضر در استان‌های خوزستان، بوشهر، فارس و هرمزگان که قطب تولید گوجه فرنگی هستند، عوارض صادراتی گوجه فرنگی به نیم درصد کاهش پیدا کرده است.

عموری ادامه داد: همچنین طبق اعلام وزارت جهادکشاورزی عوارض صادرات پیاز در استان‌های قطب تولید این محصول ۷۰ درصد و عوارض سیب زمینی نیز در استان‌های قطب تولید این محصول ۵۸ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: اصلاح عوارض صادراتی برخی از محصولات کشاورزی نقش بسیار موثری در بهبود مستمر محیط کسب و کار خواهد داشت. این کار همچنین در راستای عمل به بخشنامه افزایش امنیت اقتصادی و سرمایه‌گذاری دولت است تا صادرکنندگان بتوانند بدون دغدغه نسبت به تجارت با کشورهای خارجی اقدام کنند.

رییس اتاق بازرگانی اهواز اظهار کرد: صدور بخشنامه‌های خلق الساعه اخذ عوارض صادراتی، باعث تضعیف فعالیت‌های تجاری بازرگانان ایرانی می‌شود و باید از تکرار چنین اقداماتی جلوگیری شود.

عموری گفت: اگر دستگاه‌های مسئول در زمان تصمیم‌گیری به صورت بخشی عمل نکنند و با همه بخش‌ها هماهنگ باشند قطعا شاهد انحراف از مسیر درست تولید و تجارت نخواهیم بود و توسعه تجارت و صادرات به بهترین شکل رقم خواهد خورد.