اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

دیپلماسی اقتصادی برای معافیت تحریمی بندر امام به کار گرفته شود

اتاق اهواز سه شنبه 22/Azar/1401 13:40

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان بر ضرورت به‌کارگیری دیپلماسی اقتصادی برای معافیت تحریمی بندر امام خمینی (ره) از تحریم‌های غرب تاکید کرد.
بهروز آقایی در نشست هم‌اندیشی با هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی اهواز اظهار کرد: به واسطه پیگیری‌های بین‌المللی از سوی هند و افغانستان برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های استراتژی بندر چابهار، مبادلات تجاری این بندر با معافیت تحریمی همراه شده است.
وی افزود: تلاش مشترک اتاق بازرگانی اهواز و این اداره کل برای جلب همکاری کشورهای منطقه به منظور استفاده از ظرفیت‌های استراتژیک بندر امام خمینی (ره) می‌تواند باعث معافیت تحریمی این بندر به توسعه مبادلات تجاری کشورمان شود.
آقایی اضافه کرد: رسالت اصلی این اداره کل، تسهیل امر تجارت و سرمایه گذاری از طریق متناسب سازی زیرساخت‌ها است.
وی با تاکید بر اینکه همواره رفع محدودیت در تخلیه و بارگیری کالا، پذیرش کالاهای متفاوت و همچنین سایز کشتی‌های تجاری اولویت منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) است، گفت: در حال حاضر می‌توان گفت که این بندر بهترین و متناسب‌ترین زیرساخت‌ها را برای تجارت دریایی دارد.
آقایی با بیان اینکه بندر امام خمینی (ره) با حدود ۶۵ میلیون تن ظرفیت تخلیه و بارگیری به عنوان یکی از استراتژیک ترین بنادر کشور در حوزه واردات، صادرات و ترانزیت نقش اساسی در تجارت دریایی کشور دارد، افزود: به تناسب دیگر بنادر خوزستان از ظرفیت‌های لازم در این حوزه نقش آفرینی می‌کنند.
او با بیان اینکه بنادر امام خمینی (ره) و خرمشهر از بنادر استان هستند که شبکه ریلی دارند، اضافه کرد: اتصال بنادر به شبکه‌های حمل و نقلی که باعث ضریب نفوذ داخلی و خارجی تجار می‌شود از اولویت‌های کاری این اداره کل است.
وی بر پیوند منطقه‌ای بین بنادر خوزستان و کشور عراق تاکید کرد و گفت: تا حدودی این پیوند بین بندر امام و بنادر این کشور ایجاد شده اما نیازمند توسعه مبادلات بخصوص در بخش ترانزیت هستیم.
آقایی بیان کرد: همواره کاهش هزینه و زمان جابه‌جایی کالا به عنوان یک دستورالعمل در بنادر خوزستان مورد توجه قرار گرفته ولی با این وجود باید تلاش کرد تا با همکاری اتاق بازرگانی اهواز بسته‌های مشوقی در حوزه حمل و نقل بروز رسانی و در اختیار تجار قرار گیرد.مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان همچنین بر ضرورت ایجاد کارگروه‌های کارشناسی برای تدوین برنامه‌های کاری مشترک بین اتاق بازرگانی و این اداره کل تاکید کرد.