اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

نگهداشت گردشگران عراقی در خوزستان نیازمند تدوین برنامه‌ای کاربردی است

اتاق اهواز چهارشنبه 19/Mehr/1402 10:13

نایب رییس اول اتاق بازرگانی اهواز نگهداشت گردشگران عراقی در خوزستان را نیازمند تدوین برنامه‌ای کاربردی دانست گفت: به‌رغم اینکه مسافران عراقی با قطارهای مسافری خوزستان جابجا می‌شوند اما در استان ماندگاری ندارند و هزینه‌کرد ارزی آنها در خوزستان بسیار ناچیز است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز شهلا عموری  در نشست هماهنگی برگزاری رویداد معرفی ظرفیت‌های دفاع مقدس، گردشگری و عشایر و روستا در اتاق بازرگانی اهواز به رشد صادرات ترکیه به ویژه در عراق اشاره کرد و گفت: با وجود قرابت فرهنگی میان خوزستان و جنوب عراق اما ترکیه با تکیه بر ابزارهای تبلیغاتی که دربرگیرنده فرهنگ این کشور است؛ توانسته بخش زیادی از جامعه عراق را مجذوب خود کند و محصولات تولیدی خودی را به این کشور صادر کند.

وی یادآورشد: پیش از این، نقش جمهوری اسلامی بخصوص استان خوزستان در زمینه صادرات به کشور عراق از نقش پررنگی برخوردار بوده است.

عموری با تاکید بر ضرورت تدوین برنامه ای کاربردی برای نگهداشت گردشگران عراقی در استان بیان کرد: به‌رغم اینکه جابجایی مسافران عراقی با قطارهای مسافری خوزستان انجام می‌شوند اما در استان ماندگاری ندارند و هزینه‌کرد ارزی آنها در خوزستان بسیار ناچیز است که استان را به ایستگاه بین راهی گردشگران عراقی برای تردد به دیگر استان‌ها تبدیل شده است.

نایب رییس اول اتاق بازرگانی اهواز ضمن تاکید بر اهمیت صنعت گردشگری به عنوان صنعتی مهم در دنیا اظهار کرد: به استان خوزستان با وجود برخورداری از ظرفیت‌های مهم در حوزه‌های مختلف گردشگری آنطور که باید توجه نشده است.

عموری وجود اقدامات جزیره‌ای و عدم استفاده از پیوست رسانه‌ای را از جمله ایرادات اساسی حوزه گردشگری استان قلمداد کرد و خواستار ورود جدی دستگاه‌های ذی ربط در این حوزه شد.

وی معرفی ظرفیت‌های گردشگری از طریق پروازها را از دیگر روش‌های جذب گردشگر خواند و پیشنهاد داد این روش در استان خوزستان و با معرفی ظرفیت‌های گردشگری و مناطق بکر استان انجام شود.

عموری در ادامه از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خواست تا بخش رسانه‌ای در حوزه گردشگری را فعال کند و ویدیوها ساخته شده در این حوزه را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.

وی ابراز امیدواری کرد با استفاده از ظرفیت دولت و بخش خصوصی استان برای تقویت حوزه گردشگری بهره برده شود.

نایب رییس اول اتاق بازرگانی اهواز در ادامه بر حضور استان خوزستان در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های ملی تاکید کرد و گفت: جای خوزستان در چنین رویدادهایی خالی است.

وی ابراز امیدواری کرد با همگرایی سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف گامی در جهت توسعه گردشگری استان و معرفی ظرفیت‌ها، صنایع دستی و آثار تاریخی برداشته شود و عملکرد مناسبی از دستگاه‌های مربوطه در کارنامه‌شان ثبت شود.