اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

کاربرد ویژه هوش مصنوعی در حل مسائل پیچیده شبکه برق

اقتصادی شنبه 20/Aban/1402 10:42

سخنگوی صنعت برق گفت: هوش مصنوعی در حل مسائل پیچیده بهره‌‌‌برداری، برنامه‌‌‌ریزی شبکه برق، تشخیص و پیش‌بینی حملات سایبری کاربرد بسیاری دارد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز به نقل از وزارت نیرو، مصطفی رجبی‌مشهدی در اولین نشست از سلسله نشست‌‌‌های مشترک مجمع قدرت بخش ایران IEEE و شرکت مدیریت شبکه برق ایران با عنوان کاربردهای هوش مصنوعی در شبکه‌‌‌های قدرت مدرن، با اشاره به ماموریت‌‌‌های شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: راهبری و پایش شبکه برق کشور ماموریت اصلی این شرکت است که شامل راهبری ۶۰۰ایستگاه نیروگاه و پست‌‌‌های انتقال برای تامین برق پایدار است.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از ماموریت‌‌‌های مدیریت شبکه، هماهنگی اجرای عملیات بازار عمده‌فروشی و هماهنگی معاملات خارج از بازار است، گفت: مدیریت اطلاعات و داده‌‌‌ها و مخابرات صنعت برق که شامل حدود ۳۳‌هزار کیلومتر فیبر نوری است و بهره‌برداری از این شبکه از دیگر ماموریت‌‌‌های مدیریت شبکه است. رجبی‌مشهدی تصریح کرد: در حوزه‌‌‌های حفاظت از این سیستم‌ها، مدیریت بار و انرژی، به‌خصوص در سمت مشترکان عمده برعهده مدیریت شبکه برق است. همچنین در هر عملیاتی اگر تجهیزی بخواهد برق‌دار شود، باید به شبکه سراسری برق کشور متصل شود تا بتواند با برنامه‌‌‌ریزی میان‌مدت، کوتاه‌مدت یا بلندمدت در شبکه به صورت پایدار باقی بماند.

وی اضافه کرد: کاربردهای هوش مصنوعی در بهره‌برداری از سیستم قدرت، در حل مسائل پیچیده بهره‌برداری و برنامه‌‌‌ریزی شبکه، تشخیص و پیش‌بینی حملات سایبری، پیش‌بینی بار و مولفه‌‌‌های آن، سوخت تحویلی، ذخایر آبی و تولید منابع تجدیدپذیر، پیش‌بینی قیمت بازار برق، بورس انرژی و رفتار بازیگران، نظارت زمان واقعی، تحلیل رفتار سیستم قدرت و پیشگیری از شرایط غیر‌طبیعی و استفاده از ابزار است.

رجبی‌مشهدی با اشاره به تجارب به‌‌‌کارگیری هوش مصنوعی در صنعت برق، گفت: تجربه‌‌‌ای در شرکت برق منطقه‌‌‌ای هرمزگان در خصوص سیستم هشدار سرقت از دکل‌‌‌های انتقال برق داشتیم. همچنین تجربیاتی در شرکت‌های برق منطقه‌‌‌ای مازندران، گلستان، باختر، آذربایجان، سمنان، توزیع شیراز و البرز و توزیع استان مرکزی داشتیم. سخنگوی صنعت برق ضمن تاکید بر موضوع شرایط ناترازی و محدودیت‌هایی که شبکه برق ایران در حال حاضر با آنها مواجه است، گفت: به صورت جدی به دنبال حل این مشکلات هستیم و از ارائه پیشنهادهای مناسب در جهت حل این مسائل استقبال می‌‌‌کنیم.

محمد شاهیده‌پور، عضو هیات علمی دانشگاه ایلینوی آمریکا، موضوعی با عنوان مروری بر کاربردهای هوش مصنوعی در سیستم‌های قدرت را مطرح کرد و جمشید آقایی، عضو هیات‌علمی دانشگاه کوئینزلند استرالیا به موضوع هوش مصنوعی در پیش‌بینی و پاسخگویی بار پرداخت. در این نشست گئورک باباملک قره‌پتیان رئیس مجمع قدرت بخش ایران IEEE، مصطفی پرنیانی عضو هیات‌علمی دانشگاه صنعتی شریف، مجید صنایع‌پسند عضو هیات علمی دانشگاه تهران و تورج امرایی عضو هیات‌علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی حضور داشتند.