اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

بازگشت دلار به کف ۵۰

اقتصادی دوشنبه 06/Azar/1402 10:29

 رشد قیمت شاخص ارزی جبران شد. در حالی که در معاملات روز ابتدایی هفته نرخ اسکناس آمریکایی در کانال قیمتی ۵۰ هزارتومانی پیشروی کرده بود، در بازار روز گذشته نرخ ارز مذکور مجددا عقب‌نشینی کرد و به سطوح قیمتی روز‌های پایانی هفته گذشته بازگشت. تحلیلگران بازار معتقدند که نوسان نرخ دلار آزاد در کانال ۵۰ هزار تومانی را می‌توان به عنوان یکی از نشانه‌های کریدور‌سازی این ارز دانست.


به عقیده این افراد برآیند دو نیروی عرضه و تقاضا در بازار ارز به حضور قیمت دلار در سطوح قیمتی ابتدای کانال 50 منجر شده و حداقل تا زمان انتشار اخبار جریان‌ساز جدید امکان خروج نرخ از بازه ذکر شده وجود ندارد. البته این در حالی است که نهاد بازارساز مایل به افت قیمت‌های بیشتر نباشد. چرا که بر اساس اخبار منتشر شده و اظهارنظر‌های مطرح شده توسط مقامات رسمی، درآمد‌های ارزی کشور رشد قابل توجهی داشته و دست بانک مرکزی جهت تقویت پول ملی بازتر از پیش است. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود 300 تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم 50 هزار و 150 تومان رسید. همزمان با افت نرخ دلار، قیمت سکه نیز در بازار دیروز حدود 50هزار تومان کاهش یافت و در رقم  28 میلیون و 850 هزار تومان معامله شد.

رفت و برگشت دلار در کانال‌50
دیروز یکشنبه 5 آذر ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در بازار روز شنبه 300 تومان رشد کرده و از نرخ 50 هزار و 150 تومان به رقم 50 هزار و 540 تومان رسیده بود، در بازار دیروز مجددا به همین میزان کاهش یافت و در پله‌های ابتدایی کانال 50 معامله شد. گزارش‌های به‌عمل آمده از فضای بازار ارز نیز حاکی از آن است که شرایط افت تقاضا بر بازار حاکم است. به‌نظر می‌رسد در بازار روز نخست هفته برخی فعالان افزایشی با اتکا به خبر هدف قرار گرفتن یک کشتی در آب‌های یمن، اقدام به نرخ‌دهی در سطوح قیمتی بالاتر کردند که این تلاش آنها با بازگشایی بازار در صبح روز گذشته بی‌نتیجه ماند. گفتنی است که نرخ دیگر ارز‌های بازار نیز همزمان با اسکناس آمریکایی کاهشی شد.

یورو و پوند که هر دو در روز شنبه افزایش قیمت‌های چشم‌گیری را از خود به نمایش گذاشته بودند در بازار عصر روز گذشته به ترتیب 250 و 350 تومان کاهش یافته و در ارقام 55 هزار و 120 تومان برای یورو و 63 هزار و 450 تومان برای پوند معامله شدند. اما بازار سکه و طلا در پنجمین روز آذر چند روند متفاوت را از خود به نمایش گذاشت. سکه طلا طرح جدید در عصر روز گذشته 50هزار تومان ارزان‌تر از روز پیشین معامله شد. نیم‌سکه تغییری از خود به جا‌ نگذاشت و ربع سکه نیز با 50هزار تومان رشد نسبت به نرخ روز شنبه در رقم 10 میلیون و 300 هزار تومان به فروش رسید.