اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

۸ هزار معدن فعال داریم

اقتصادی یکشنبه 10/Dey/1402 09:05

مدیر کل دفتر بهره برداری معادن وزارت صمت، ضمن اشاره به صدور ۱۲ هزار پروانه بهره برداری در سطح کشور، از فعال بودن نزدیک به ۸ هزار معدن فعال خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز به نقل از خبرگزاری مهر، مهدی حمیدی مدیر کل دفتر بهره برداری معادن وزارت صمت در مصاحبه رادیویی با اشاره به اینکه ورود سرمایه گذار به بخش معدن پر ریسک است، اظهار کرد: متقاضیان با اخذ صلاحیت فنی و مالی و درخواست می‌توانند محدوده‌های معدنی را به نام خود کرده و فعالیت اقتصادی داشته باشند. بر اساس قانون امکاناتی از جمله سوخت یارانه‌ای و تشویقات در اختیار آن‌ها گذاشته شده است و بدین منظور باید داده‌های خود را ساماندهی کنیم؛ از این رو از طریق مزایده یا بسته سرمایه گذاری مردمی سازی اقتصاد معدن را تقویت می‌کنیم و از طرفی روندی را برای واحدهای فعال در بخش معدن مهیا می‌سازیم و زیر ساخت مورد نیاز هم از سوی دولت تأمین می‌شود.

حمیدی چنین رویه‌ای را موجب اکتشاف و بهره برداری از شمار بالایی از معادن کوچک مقیاس دانست و تصریح کرد: ۱۲ هزار پروانه بهره برداری در سطح کشور صادر شده و علاقمندان در زمینه معدن می‌توانند پروانه اکتشاف‌ها را دریافت کنند و از این میان نزدیک به ۸ هزار معدن فعال است.

وی گفت: قطعاً بسیاری از این معادن به صنعت ساختمان نزدیک هستند و وابستگی شدیدی به این حوزه دارند و با فعال شدن صنعت ساختمان می‌توان معادن مورد نظر را نیز فعال کرد و از طرفی کمیته احیا در وزارت صمت ایجاد شده و مشکلات معدن داران احصا شده و به کمک بهره برداران رفته‌ایم.