اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز

افتتاح پنجمین مرکز کارنه تیر در اتاق خرمشهر

اقتصادی یکشنبه 24/Dey/1402 14:07


با حضور خزانه‌دار و دبیر کل اتاق ایران، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، معاون استاندار و جمعی دیگر از مقامات کشوری و استانی و همچنین مهمانان عراقی، پنجمین دفتر کارنه تیر در اتاق خرمشهر افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز در این مراسم، سید مصطفی موسوی، رئیس اتاق خرمشهر، گفت: خرمشهر با قرار گرفتن در جنوب غربی‌ترین نقطه کشور و مجاورت با کشورهای عراق و کویت و با برخورداری از امکانات لجستیک چهارگانه ریلی، زمینی، دریایی و هوایی، قابلیت ترانزیت دریایی و زمینی به کشورهای عراق، کویت، عربستان، عمان، سوریه و دیگر کشورها را دارد و زمانی در  بزرگ‌ترین بندرگاه تجاری کشور به شمار می‌رفت.

 او افزود: راه‌اندازی پنجمین دفتر کارنه تیر کشور با همکاری اتاق ایران در اتاق خرمشهر، کمک زیادی به رونق و توسعه تجارت کشور از طریق مرز زمینی شلمچه خواهد کرد.

موسوی ادامه داد: فعال‌سازی مجوز کنوانسیون تیر در عراق، در آینده‌ای نزدیک خرمشهر را با اتصال به مرزهای صفوان، عرعر، حوزه خلیج‌فارس و دریای مدیترانه، از طریق کشورهای کویت، عربستان، قطر، امارات، عمان و سوریه به پایلوت ترانزیتی جنوب غرب کشور تبدیل خواهد کرد.

رئیس اتاق خرمشهر، تأکید کرد: ایجاد کریدورهای سبز در مسیرهای ترانزیتی منتهی به بنادر خشک و دریایی منطقه طرحی است که از هم اکنون باید در دستور کار قرار گیرد. کالایی که از طریق ریل و یا از طریق جاده وارد کشوری می‌شود، به واسطه کنترل از طریق سیستم‌های الکترونیکی نباید  در مرزها معطل شود. این فرآیند غالباً از سوی کشورهای همسایه ایران مورد استقبال قرار گرفته است.

موسوی گفت: در حال حاضر ظرفیت بالقوه بالایی برای ترانزیت کالا از مسیر مرزها و گذرگاه‌های شلمچه و بندر خرمشهر به کشورهای دور و نزدیک وجود دارد. خوزستان می‌تواند یک منطقه امن و ارزان برای ترانزیت کالای این کشورها باشد.